Notowania

assange
07.02.2011 13:57

Assange może zostać stracony w USA?

Według obrońców twórcy Wikileaks ich klientowi groziłyby tortury, a nawet egzekucja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Założycielowi demaskatorskiego portalu Wikileaks Julianowi Assange'owi groziłyby tortury, a nawet egzekucja, gdyby został poddany ekstradycji do Szwecji, a stamtąd przekazany Stanom Zjednoczonym - oświadczyła jego obrona.

Gdyby sąd brytyjski zgodził się na ekstradycję Assange'a, _ istnieje realne ryzyko, że USA będą starać się o jego ekstradycję lub nielegalne przekazanie _, zaś tam _ mógłby trafić do Guantanamo Bay lub jakiegoś innego miejsca z naruszeniem artykułu 3. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka _ (o zakazie tortur) - przekonuje obrona w dokumentach opublikownych w internecie.

Ekipa adwokacka Assange'a, której przewodzi Geoffrey Robertson, przypomina, że jeden z możliwych kandydatów republikańskich na prezydenta Mick Huckabee, zaproponował, by _ ukarać egzekucją osoby odpowiedzialne za przeciek depesz dyplomacji amerykańskiej _.

W sądzie w Londynie rozpoczęła się rozprawa w sprawie wniosku o ekstradycję Assange'a, który Szwecja złożyła w związku z zarzutami gwałtu i innych przestępstw seksualnych.

Założyciel Wikileaks znów przed sądem (ITN News, ang.):

Władze Szwecji chcą przesłuchać Australijczyka w związku z zarzutami o gwałt i inne przestępstwa seksualne, których miał dopuścić się w tym kraju w sierpniu ubiegłego roku.

Założyciel Wikileaks zaprzecza zarzutom i uważa, że jego sprawa ma charakter polityczny. Portal internetowy Wikileaks stał się znany na całym świecie po opublikowaniu tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej.

Obrońcy Assange'a powiedzieli w czasie rozprawy, że nie ma potrzeby wydania go Szwecji, ponieważ jest on chętny do współpracy ze szwedzką prokuraturą na terenie Wielkiej Brytanii.

Przed sądem pokoju (Belmarsh Magistrates' Court) w Londynie rozpoczęło się w poniedziałek postępowanie ekstradycyjne przeciwko Assange'owi, wszczęte na wniosek Szwecji.

Obrońcy 39-letniego Australijczyka chcą przekonać sąd do odrzucenia szwedzkiego wniosku na podstawie argumentów formalnoprawnych. Przed rozprawą opublikowali streszczenie swego stanowiska.

Portal internetowy Wikileaks stał się znany na całym świecie po opublikowaniu tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej.

Twierdzą, że szwedzka prokurator Marianne Nye _ nie jest ani uprawnionym, ani właściwym _ organem sądowym do wystąpienia z Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) wobec Assange'a, ponieważ formalnie Australijczyk nie został o nic oskarżony.

Ponieważ Szwedzi nie wykazali, że mają zamiar aresztować Assange'a, a wniosek o ekstradycję dotyczy przesłuchania go, to ENA jest nadużyciem procedury prawnej. Jest też środkiem niewspółmiernym w stosunku do meritum zarzutów, ponieważ szwedzka prokuratura - jeśli chce - może przesłuchać Assange'a z pomocą łącza internetowego lub brytyjskiej policji, co czyni ENA zbędnym - argumentują.

Zdaniem obrony wykroczenia (m.in. seksualne przymuszanie i molestowanie), mające być podstawą ENA, nie kwalifikują się do postępowania ekstradycyjnego, ponieważ nie są przestępstwami w rozumieniu prawa w Anglii.

Ostatni argument dotyczy naruszenia zasad niepisanej brytyjskiej konstytucji dającej każdemu prawo do sprawiedliwego procesu.

Wcześniej adwokaci posługiwali się głównie argumentem praw człowieka. W myśl niego Assange nie może liczyć w Szwecji na rzetelny proces, ponieważ sprawy o przestępstwa seksualne toczą się tam przy drzwiach zamkniętych - w Anglii są otwarte, choć nie wolno ujawniać danych osobowych ofiary - i w odróżnieniu od postępowania sądowego w Anglii rozpatrywane bez udziału ławy przysięgłych.

Assange przybył do sądu w towarzystwie swej adwokatki Jennifer Robinson i nie odpowiedział na pytania wykrzyczane do niego przez dziennikarzy. Tuż przed otwarciem rozprawy przybyła do sądu także popierająca go milionerka Jemima Khan, córka znanego finansisty Jamesa Goldsmitha i siostra posła do Izby Gmin.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t125421.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/assange;zostanie;wydany;za;gwalt,82,0,767058.html) Assange zostanie wydany za gwałt? Do londyńskiego sądu trafi dziś wniosek w sprawie ekstradycji założyciela WikiLeaks.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t100345.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/15-letni;haker;wspomagal;odwet;wikileaks,29,0,761885.html) 15-letni haker wspomagał odwet Wikileaks Francuska policja zatrzymała młodego internautę, włamującego się na strony przeciwników portalu.
Tagi: assange, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz