Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atak na blogerkę z Pakistanu "nikczemny". Jest reakcja Brukseli

0
Podziel się:

- Atak talibów na 14-letnią Pakistankę, która w swym kraju krytykuje działalność islamistów i walczy o prawo kobiet do edukacji, był nikczemny - oceniła szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton.

Atak na blogerkę z Pakistanu "nikczemny". Jest reakcja Brukseli
(ec.europa.eu)

- _ Atak talibów na 14-letnią Pakistankę, która w swym kraju krytykuje działalność islamistów i walczy o prawo kobiet do edukacji, był nikczemny _ - oceniła szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton. Ciężko rannej dziewczynie udało się przeżyć zamach.

_ - Odwaga Malali Yousufzai, osoby przecież tak młodej, jest źródłem podziwu dla nas wszystkich _ - oświadczyła pani Ashton, wyrażając zarazem konsternację z powodu zamachu na Pakistankę.

Atak na tę nastolatkę _ jest atakiem nikczemnym i wymierzonym w fundamentalne wartości ludzkie oraz obrońców praw człowieka w Pakistanie _ - podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji. Zaznaczyła, że _ Unia Europejska wspiera edukację dla wszystkich w Pakistanie i zdecydowanie opowiada się po stronie tych, którzy bronią tej kluczowej sprawy _.

Malalę postrzelili w Pakistanie powiązani z Al-Kaidą pakistańscy talibowie z organizacji Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibski Ruch Pakistanu - TTP). Dziewczyna przeżyła zamach; lekarzom udało się usunąć z jej głowy kulę. Pacjentka jest nadal nieprzytomna i przebywa na oddziale intensywnej terapii w szpitalu wojskowym w Peszawarze.

Do zamachu doszło przed szkołą w Mingorze, największym mieście w dolinie Swat na północnym zachodzie Pakistanu. Jak powiedział agencji AP szef miejscowej policji, do autokaru, którym Yousufzai i jej koleżanki miały wracać po lekcjach do domu, podszedł brodaty mężczyzna i strzelił dziewczynce w głowę i kark. Dwie inne uczennice zostały ranne.

_ - Ta dziewczyna krytykowała talibów i dżihad, dlatego stała się celem ataku _ - oświadczył rzecznik talibów. Wyjaśnił, że zamach pomyślany był jako ostrzeżenie dla wszystkich, którzy ośmielają się krytykować talibów i propagować zachodni styl życia. Jego zdaniem 14-latka zachowywała się _ nieprzyzwoicie _.

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari potępił zamach i zapewnił, że incydent nie osłabi determinacji władz w walce przeciwko islamskim radykałom. Dodał, że państwo nadal będzie popierać edukację kobiet. Jak podkreśla BBC, zamach potępiła większość pakistańskich partii politycznych. _ Przyszłość Pakistanu należy do Malali i innych odważnych młodych dziewczyn _ - podkreśliła ambasador USA przy ONZ Susan Rice.

Na swoim blogu Yousufzai opisywała od 2009 r. życie w regionie kontrolowanym przez talibów. Ponadto domagała się w publicznych wystąpieniach prawa kobiet do edukacji.

W zeszłym roku dziewczyna otrzymała pakistańską nagrodę pokojową. Była też nominowana do międzynarodowej pokojowej nagrody dziecięcej, przyznawanej przez holenderską organizację KidsRights.

Dolina Swat była dawniej ważnym centrum turystycznym Pakistanu. W 2008 r. region ten, oddalony o 280 kilometrów od stolicy kraju Islamabadu, został opanowany przez talibów. Na kontrolowanym przez siebie terenie islamiści zakazali kobietom uczęszczania do szkół. Zniszczyli 200 placówek oświatowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)