Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Delegacja: Rozmowy w Kazachstanie to pozytywny krok

0
Podziel się:

Główny irański negocjator ds. programu nuklearnego Said Dżalili zasygnalizował gotowość Iranu do podjęcia dyskusji na temat wzbogacania uranu.

Atom w Iranie. Delegacja: Rozmowy w Kazachstanie to pozytywny krok
(Polaris/East News)

Po dwóch dniach rozmów w Ałma Acie w Kazachstanie na temat programu atomowego Iranu delegacja tego kraju oceniła, że były one _ pozytywnym krokiem _. Zapowiedziano dwie rundy rozmów: na szczeblu ekspertów 18 marca i spotkanie polityczne 5-6 kwietnia.

Główny irański negocjator ds. programu nuklearnego Said Dżalili zasygnalizował gotowość Iranu do podjęcia dyskusji na temat wzbogacania uranu. Agencja Reuters komentuje, że raczej nie wchodzi w grę natomiast zamknięcie podziemnego zakładu wzbogacania uranu w Fordo, w środkowej części kraju, gdzie wykryto ślady uranu wzbogaconego do 27 proc.

Dżalili zaznaczył, że ośrodek Fordo _ jest obiektem legalnym i pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej _, a _ w jego zamknięciu nie ma żadnej logiki _. _ Wzbogacanie uranu do 5 proc. czy 20 proc. jest prawem Iranu. Prowadzimy wzbogacanie według naszych potrzeb _ - zaznaczył.

W komunikacie wydanym po dwudniowym spotkaniu w największym mieście Kazachstanu, Ałma Acie, Iran powiadomił, że rozmowy na szczeblu eksperckim między przedstawicielami światowych mocarstw a delegacją irańską zostaną przeprowadzone 18 marca w Stambule, po czym na szczeblu politycznym - 5-6 kwietnia, także w Ałma Acie. Wówczas ma dojść do spotkania z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Ashton w wydanym oświadczeniu wyraziła nadzieję, że za dwa miesiące strona irańska odpowie pozytywnie na propozycje światowych mocarstw przedstawione we wtorek.

Dżalili oświadczył też, że sześć mocarstw z grupy 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Chiny oraz Niemcy) próbowało _ zbliżyć się do naszych poglądów _. Ocenił na konferencji prasowej, że niektóre stanowiska grupy 5+1 _ były bardziej pozytywne niż wyrażane w przeszłości _.

We wtorek mocarstwa zaoferowały Iranowi złagodzenie sankcji w zamian za wstrzymanie najbardziej kontrowersyjnej części prac jego programu nuklearnego. Zachodni dyplomaci podsumowali pierwszy dzień rozmów jako _ pożyteczny _.

Wynik spotkania w największym mieście Kazachstanu będzie uważnie analizowany przez Izrael, który sygnalizował gotowość zaatakowania obiektów nuklearnych Iranu, jeśli na drodze dyplomacji i sankcji nie uda się powstrzymać irańskiego programu nuklearnego.

Państwa zachodnie obawiają się, że Iran wykorzysta wzbogacony uran do produkcji broni atomowej. Władze w Teheranie zaprzeczają i zapewniają, że uran jest wzbogacany wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla cywilnej energetyki jądrowej.

Poprzednie rozmowy sześciu mocarstw z Iranem odbyły się w czerwcu 2012 roku w Moskwie.

Czytaj więcej o sytuacji w Iranie w Money.pl
Czekają na odpowiedź Iranu. Co z atomem? Światowe mocarstwa mają nadzieję, że Iran pozytywnie odpowie na ich ofertę złagodzenia sankcji w zamian za pewne ustępstwa w pracach nuklearnych.
Waszyngton zmienia podejście do atomu w... Zachód obawia się, że prowadzone przez Iran prace nad atomem służą budowie broni jądrowej.
Złagodzą sankcje wobec Iranu. Są warunki Światowe mocarstwa zaoferowały Iranowi złagodzenie sankcji w zamian za wstrzymanie najbardziej kontrowersyjnej części prac jego programu nuklearnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)