Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atrakcje Muzeum Historii Polski na Święto Niepodległości

0
Podziel się

Grę "Drogi do wolności", przypominającą wydarzenia i postacie, które
przyczyniły się do odzyskania przez Polskę bytu państwowego w 1918 r., przygotowało z okazji Święta
Niepodległości Muzeum Historii Polski. Gra jest jedną z atrakcji VIII Przystanku Niepodległość.

bEqaTOKZ

Grę "Drogi do wolności", przypominającą wydarzenia i postacie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę bytu państwowego w 1918 r., przygotowało z okazji Święta Niepodległości Muzeum Historii Polski. Gra jest jedną z atrakcji VIII Przystanku Niepodległość.

"Czasami mówi się o tym, że świętujemy głównie klęski, ale to nieprawda. Nasze najważniejsze święto - Święto Niepodległości 11 listopada - to rocznica wielkiego zwycięstwa, odzyskania niepodległości (...). Święto Niepodległości przypada na trudny okres roku - listopad, dlatego od ośmiu lat Muzeum Historii Polski stara się wychodzić na ulice i ożywiać je. Czynimy to poprzez gry edukacyjne i rozmaite działania w przestrzeni publicznej. Mają one zachęcić do tego, aby w radosny i ciekawy sposób spędzić ten dzień" - tłumaczył PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Jak dodał, okazją do spędzenia 11 listopada w ciekawy sposób, w gronie rodziny, jest uczestnictwo w grze "Drogi do wolności", organizowanej w ramach VIII Przystanku Niepodległość.

bEqaTOLb

Udział w grze będą mogli wziąć wszyscy, którzy odwiedzą w poniedziałek tymczasową siedzibę MHP (ul. Senatorska 35) oraz przylegający do niej Ogród Saski - tam uczestnicy zapoznają się z wydarzeniami i postaciami, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gracze spróbują swych sił także w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia.

"Będzie można poznać losy naszych przodków w XIX w., ich drogi walki o wolność i niepodległość, które zakończyły się zwycięstwem; doświadczyć jakiegoś okruchu ich działania. Na uczestników gry czekać będą różne zagadki, a także ćwiczenia fizyczne (...). Trzeba będzie się wykazać m.in. refleksem i zdecydowaniem" - zapowiedziała w rozmowie z PAP Małgorzata Żaryn, kierownik działu edukacyjnego MHP.

Wśród zadań graczy - tłumaczyła - będą m.in. rozpoznanie w tłumie przechodniów polityków zasłużonych dla niepodległości, zapisanie się do formacji wojskowych, inwestowanie w projekty społeczne i gospodarcze, identyfikacja znaczących dla polskiej kultury symboli.

Muzeum przygotowało także specjalne atrakcje dla dzieci w wieku 5-9 lat. Najmłodsi przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu. Będzie także okazja do poznania ówczesnych bohaterów i artystów, a także sprawdzenia umiejętności w popularnych w czasach zaborów grach i zabawach.

bEqaTOLh

"Chcielibyśmy, aby Polacy jako naród, wspólnota, potrafili spędzać to radosne święto nie na akademiach, oficjalnie i pompatycznie, ale rzeczywiście się ciesząc. Dlatego proponujemy działalność na pograniczu rozrywki i edukacji (...) według starej oświeceniowej zasady +ucząc, bawić+ lub +bawiąc, uczyć+" - wyjaśniła Żaryn.

VIII Przystankowi Niepodległość towarzyszy okolicznościowa jednodniówka "Jesteśmy", w której zamieszczono m.in. trasę spaceru po Warszawie - "Śladami 11 listopada".

Pracownicy MHP wezmą także udział w poniedziałkowym marszu "Razem dla Niepodległej", organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W pobliżu pomnika Romana Dmowskiego pokazana zostanie, przygotowana przez muzeum, filmowa prezentacja dotycząca wydarzeń sprzed 95 lat i roli przywódcy endecji w powstaniu II RP.

W Święto Niepodległości przed Uniwersytetem Warszawskim (ul. Krakowskie Przedmieście) będzie można także obejrzeć wystawę "Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)" przygotowaną z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej w Horodle przez MHP i Muzeum Zamojskie. Ekspozycja będzie czynna do 29 listopada.

bEqaTOLi

Wśród patronów medialnych VIII Przystanku Niepodległość jest m.in. Polska Agencja Prasowa i prowadzony przez nią wspólnie z MHP portal historyczny dzieje.pl.(PAP)

wmk/ abe/

bEqaTOLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)