Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Australia: Premier uznał zwycięstwo opozycji w wyborach

0
Podziel się:

#
premier Rudd przyznał się do porażki
#

bEsrTRZx

# premier Rudd przyznał się do porażki #

07.09. Canberra (PAP/AP,Kyodo,Reuters) - Premier Australii Kevin Rudd uznał zwycięstwo konserwatywnej opozycji w sobotnich wyborach parlamentarnych nad kierowaną przez niego Partią Pracy (ALP) i złożył gratulacje przywódcy opozycji Tony'emu Abbottowi. Partia Pracy rządziła Australią przez sześć lat.

Rudd powiedział, że "jako lider laburzystów przyjmuje odpowiedzialność" za wynik głosowania.

bEsrTRZz

Przedstawiciele centralnej komisji wyborczej po przeliczeniu 80 proc. głosów prognozują, że koalicja Partii Liberalnej Australii Abbotta i Partii Narodowej Australii zdobyła ok. 81 miejsc w 150-mandatowej Izbie Reprezentantów, niższej izbie parlamentu. Według tych prognoz 54 miejsca przypadną ALP.

Pełne oficjalne wyniki spodziewane są jeszcze w sobotę.

W zgodnej opinii analityków o zwycięstwie opozycyjnej koalicji Abbotta zadecydowało zmęczenie Australijczyków wewnątrzpartyjnymi rozłamami w ALP. "Te wybory zostały nie tyle wygrane przez opozycję, co przegrane przez rząd" - ocenił były laburzystowski premier Bob Hawke.

Wcześniej przed Ruddem niektórzy politycy laburzystowscy już uznali publicznie porażkę swego ugrupowania.

bEsrTRZF

"Z natury jestem ostrożna, ale to jasne, że teraz pozostaje już tylko kwestia tego, jak wielkie zwycięstwo odniesie" opozycja - oceniła minister zdrowia Tanya Plibersek w wypowiedzi dla państwowej telewizji. Także minister obrony Stephen Smith uznał: "Wyraźnie przegraliśmy".

Według pierwszego i jak dotąd jedynego sondażu exit poll, przeprowadzonego dla stacji Sky News przez ośrodek Newspoll, opozycja zdobyła 53 proc. głosów i może liczyć na 97 mandatów; na Partię Pracy głosowało 47 proc. wyborców. Nie podano, ile wynosi margines błędu.

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 8 czasu wschodnioaustralijskiego (o północy z piątku na sobotę czasu polskiego). Z powodu różnic czasowych lokale na zachodzie kraju zamknięto o godz. 18 (10 czasu polskiego), a na wschodzie - dwie godziny później.

Według australijskiego prawa udział w wyborach jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli powyżej 18. roku życia. Stąd szacuje się, że głosowało ponad 14,7 mln obywateli; 3,2 mln głosów oddano już w trakcie głosowania przedterminowego. (PAP)

bEsrTRZG

awl/ akl/ ap/ 14531080 arch.

bEsrTSaa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)