Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
świat
08.09.2007 18:29

Austria: Benedykt XVI do duchowieństwa: wejdźcie w realia świata

Bóg wzywa was, abyście "weszli w świat", w "jego skomplikowane realia" dla "budowania tam Królestwa Bożego". W tych słowach Benedykt XVI zwrócił się w sobotę popołudniu, podczas nieszporów w bazylice Magna Mater Austriae w Mariazell, do zgromadzonych w świątyni księży, zakonników i zakonnic.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bóg wzywa was, abyście "weszli w świat", w "jego skomplikowane realia" dla "budowania tam Królestwa Bożego". W tych słowach Benedykt XVI zwrócił się w sobotę popołudniu, podczas nieszporów w bazylice Magna Mater Austriae w Mariazell, do zgromadzonych w świątyni księży, zakonników i zakonnic.

"Pan wzywa was do pielgrzymowania z Kościołem w "jego drodze przez czasy", abyście "byli po stronie tych, którzy nigdy nie doświadczyli miłości, którzy nie potrafią już wierzyć w życie" - mówił Benedykt XVI, wskazując stojące przed nimi zadania.

Należy do nich "przeciwstawianie się rozlicznym rodzajom ukrytej i jawnej niesprawiedliwości, a także szerzącej się pogardzie dla ludzi".

Nawiązując do słów Jezusa skierowanych do Świętego Jana Chrzciciela, którego Chrystus nazwał "lampą płonącą i rzucającą blask", Benedykt XVI powiedział: "Również wy sprawcie, aby wasze światło zajaśniało w naszym społeczeństwie, w polityce, w dziedzinie gospodarki, w świecie kultury i badań naukowych. Nawet jeśli jest to mały płomyk wśród tylu złudnych ogni...".

W swym przemówieniu do austriackiego duchowieństwa Benedykt XVI położył szczególny nacisk na dwie sprawy: powołanie do życia w ubóstwie i w czystości, z zachowaniem celibatu.

"Księża, zakonnicy i zakonnice - mówił papież - nie żyją bez międzyosobowych powiązań między nimi. Wraz ze złożeniem ślubów czystości i zachowania celibatu nie uświęca się indywidualizmu lub życia w izolacji, lecz składa się solenne przyrzeczenie całkowitego i bezwarunkowego oddania w służbę Królestwa Bożego intensywnych stosunków międzyludzkich, do jakich są zdolni i które są otrzymanym darem".

"Pośród kultu indywidualizmu starajmy się żyć bezinteresowną miłością do ludzi" - zachęcał papież.

Przypomnienie austriackim duchownym o obowiązku dochowania ślubów czystości i celibatu, jak podkreślają światowe agencje informacyjne, miało niewątpliwie związek ze wstrząsami, jakie przeżył austriacki Kościół z powodu zamieszania w niedawnej przeszłości dwu jego hierarchów w skandale seksualne.

Kardynał Hans Hermann Groer, były arcybiskup Wiednia zmarły w 2003 roku, został zdymisjonowany w 1995 roku wskutek oskarżenia go przez byłych seminarzystów o nadużycia seksualne.

Drugi hierarcha, były ultrakonserwatywny biskup Sankt-Poelten Kurt Krenn, usunięty został decyzją Watykanu w 2004 roku pod zarzutem tuszowania praktyk homoseksualnych na terenie seminarium duchownego w jego diecezji.

W ogromnej mierze pod wpływem tych skandali z Kościoła austriackiego odeszło około pół miliona katolików.

Benedykt XVI powrócił z Mariazell do Wiednia późnym popołudniem. W niedzielę będzie celebrował mszę świętą w katedrze wiedeńskiej, a przed odlotem do Rzymu odwiedzi opactwo Heiligenkreuz i spotka się z austriackim wolontariatem.(PAP)

ik/ kar/

Tagi: świat, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz