Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Austria: Pielgrzymka Benedykta XVI do Sanktuarium Mariazell - kulminacyjny moment podróży

0
Podziel się:

(przebieg uroczystości)

(przebieg uroczystości)

8.9.Mariazell(PAP/AFP,AP,EFE) - Papież Benedykt XVI celebrował w sobotę uroczystą mszę świętą w sanktuarium maryjnym Mariazell, w której, w strugach ulewnego deszczu, uczestniczyło, chroniąc się pod parasolami, 30 tys. wiernych z całej Austrii, a także z innych krajów, min. z Polski.

Do odległego o ponad 100 km od Wiednia sanktuarium, które było głównym celem jego pielgrzymki do Austrii, papież przybył samochodem, ponieważ wskutek bardzo złej pogody nie mógł lecieć śmigłowcem.

Benedykt XVI celebrował mszę przy ołtarzu ustawionym przed fasadą świątyni sanktuarium. Wierni mogli go widzieć z różnych miejsc dzięki wielkim telebimom ustawionym w sanktuarium.

"Nasza wiara - powiedział Benedykt XVI w homilii - stanowczo przeciwstawia się rezygnacji, jaką jest uznanie, że człowiek nie jest zdolny osiągnąć prawdy, tak jakby była ona zbyt wielka dla niego. Ta rezygnacja wobec prawdy jest sednem kryzysu Zachodu, Europy".

"Jeśli dla człowieka - dodał papież - nie istnieje prawda, nie może w gruncie rzeczy nawet odróżnić dobra od zła".

"A wtedy wielkie i wspaniałe zdobycze nauki stają się dwuznaczne: mogą otworzyć ważną perspektywę dla dobra, zbawienia człowieka, ale także - co widzimy - stać się straszliwym zagrożeniem, zniszczeniem człowieka i świata" - powiedział Benedykt XVI.

"Potrzebujemy prawdy. Ale oczywiście, z powodu naszej historii, obawiamy się, że wiara w prawdę pociągnie za sobą nietolerancję" - mówił papież.

Przypomniał następnie: "Prawda nie umacnia się poprzez jakąś zewnętrzną moc, ale jest pokorna i ofiarowuje się człowiekowi poprzez swoją wewnętrzną moc. Nie jest nigdy naszą własnością, naszym wytworem".

Papież nawiązał również do dramatu dzieci na świecie: "dzieci, żyjących w ubóstwie, wykorzystywanych jako żołnierze, dzieci, które nigdy nie mogły zaznać miłości rodziców, dzieci chorych i cierpiących".

Z niepokojem skonstatował, że "Europa stała się uboga w dzieci", gdyż - jak zauważył - "chcemy wszystkiego dla siebie i być może niezbyt ufamy przyszłości".

Podczas mszy, którą papież celebrował w święto Narodzin Maryi, czytania mszalne odbywały się nie tylko po niemiecku, lecz w językach chorwackim, słoweńskim, polskim, czeskim, słowackim i rumuńskim.

Papież przemówił min. po polsku po zakończeniu mszy: "pozdrawiam Polaków przybyłych do Mariazell w pielgrzymce wiary i jedności. Przez wstawiennictwo Maryi proszę o Boże błogosławieństwo dla Was i dla Waszych rodzin".

W drodze do tego najważniejszego austriackiego sanktuarium, które jest położone 870 metrów nad poziomem morza, zmarło na zawał serca dwóch ponad 80-letnich pielgrzymów, którzy nie wytrzymali trudów wspinania się w stromym miejscami terenie. Poinformował o tym Austriacki Czerwony Krzyż.

Sanktuarium Mariazell w Styrii, według istniejącego przekazu, zostało założone przez pewnego mnicha w 1157 roku i wielu europejskich monarchów czyniło donacje na jego cel. Jest jednym z najważniejszych celów, do których pielgrzymują wierni z Europy środkowej. Maryja, czczona w tym sanktuarium, zwana jest często :"Matka Węgrów" lub :"Matką Narodów Słowiańskich".

Przedstawia ją niewielka figura z drzewa lipowego: ma 48 centymetrów wysokości. Maryja ma w ramionach Dzieciątko Jezus trzymające w dłoni jabłko - symbol życia.

Według legendy, figurkę Matki Bożej niósł mnich, benedyktyn, imieniem Magnus. Gdy wspiął się ścieżką na wysokość 870 m. npm., drogę zagrodził mu olbrzymi kamień. Prosił Maryje o pomoc, aby mógł pójść dalej. W tym momencie głaz pękł na dwoje. Tradycja mówi, że w tym miejscu powstało sanktuarium.(PAP)

ik/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)