Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Austriak Valentin Inzko nowym przedstawicielem UE w BiH

0
Podziel się:

Unia Europejska zaakceptowała w środę
nominację austriackiego dyplomaty Valentina Inzko na stanowisko
przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie - poinformowały źródła w
otoczeniu Javiera Solany, szefa unijnej dyplomacji.

Unia Europejska zaakceptowała w środę nominację austriackiego dyplomaty Valentina Inzko na stanowisko przedstawiciela w Bośni i Hercegowinie - poinformowały źródła w otoczeniu Javiera Solany, szefa unijnej dyplomacji.

Inzko zastąpi Miroslava Lajczaka, który w styczniu niespodziewanie został nowym ministrem spraw zagranicznych Słowacji, wycofując się ze swej misji w BiH, gdzie od lipca 2007 występował w podwójnej roli - wysokiego przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej z ramienia ONZ i specjalnego przedstawiciela UE.

Rezygnacja Lajczaka wzbudziła zażenowanie partnerów w UE i niepochlebne komentarze pod jego adresem, kwestionujące dokonania w BiH.

59-letni Inzko jest obecnie ambasadorem Austrii w Słowenii. W latach 1996-1999 był ambasadorem w BiH. Będzie on - podobnie jak jego poprzednik - pełnić dwie funkcje, choć stanowisko wysokiego przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej miało zostać zlikwidowane pod koniec ubiegłego roku. Jednak z uwagi na brak stabilizacji w BiH, z powodu napięć etnicznych mimo prawie 14 lat od zakończenia wojny, postanowiono przedłużyć ten mandat do końca bieżącego roku.

W październiku ubiegłego roku dawni pokojowi wysłannicy na Bałkany Richard Holbrooke i Paddy Ashdown ostrzegli, że Bośni i Hercegowinie grozi rozpad, jeśli wspólnota międzynarodowa nie zaangażuje się bardziej na rzecz targanej podziałami społeczności.

Zgodnie z układem z Dayton BiH została podzielona na dwie autonomiczne "jednostki państwowe": federację muzułmańsko- chorwacką i Republikę Serbską. Współistniały one w niełatwym sojuszu przy słabym centralnym rządzie w Sarajewie. Animozje wzrosły, gdy do władzy po wyborach parlamentarnych w 2006 roku doszli rywalizujący politycy: przewodniczący trzyosobowego Prezydium BiH Haris Silajdżić i premier Republiki Serbskiej Milorad Dodik.

Przejęta w 2004 roku od NATO misja UE w BiH pod nazwą EUFOR Althea liczy ponad 2 tys. żołnierzy (w tym 200 z Polski). Początkowo było ich 7 tys. Kilka krajów ograniczyło liczbę swych żołnierzy wraz z poprawą sytuacji politycznej w BiH lub - jak w przypadku Wielkiej Brytanii - wycofało ich, by wysłać do Afganistanu i Iraku. (PAP)

jo/ mc/

5004 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)