Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Automatyczne laboratorium na Politechnice Wrocławskiej

0
Podziel się:

Laboratorium Sterowania Urządzeniami i Napędami Przemysłowymi Politechniki
Wrocławskiej zostało otwarte w piątek. Nowe pomieszczenie znajduje się w Instytucie Maszyn, Napędów
i Pomiarów Elektrycznych. Laboratorium powstało dzięki współpracy między Politechniką Wrocławską a
firmą Omron Electronics.

Laboratorium Sterowania Urządzeniami i Napędami Przemysłowymi Politechniki Wrocławskiej zostało otwarte w piątek. Nowe pomieszczenie znajduje się w Instytucie Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych. Laboratorium powstało dzięki współpracy między Politechniką Wrocławską a firmą Omron Electronics.

Jak poinformował PAP w piątek Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej laboratorium wyposażono w najnowszy sprzęt z branży automatyki przemysłowej. "Dzięki temu na Politechnice powstało branżowe centrum szkoleniowe dla specjalistów automatyków, które zapewni też wysoką jakość kształcenia studentów kierunku Automatyka i Robotyka" - mówił Charytoniuk.

W laboratorium znajduje się sześć niezależnych stanowisk szkoleniowych, wyposażonych w nowoczesne sterowniki programowalne oraz w symulatory, które pozwalają na modelowanie działania różnych urządzeń oraz procesów przemysłowych. Dzięki temu możliwa jest nauka programowania rzeczywistych systemów automatyki przemysłowej oraz przetestowanie poprawności działania aplikacji w stanach awaryjnych.

Na wszystkich stanowiskach znajdują się zaawansowane panele operatorskie, wyposażone w kolorowe ekrany dotykowe. "Panele te reprezentują grupę urządzeń klasy HMI (ang. Human - Machine Interface) i przeznaczone są do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika i wizualizacji procesów przemysłowych" - mówił Charytoniuk.

Integralną częścią każdego stanowiska laboratoryjnego jest komputer PC z zainstalowanym pakietem oprogramowania inżynierskiego. Oprogramowanie służy m.in. do programowania, testowania, konfiguracji oraz diagnostyki podłączonych sterowników.

"Ponadto, na każdym komputerze został zainstalowany program CX-Supervisor, który reprezentuje grupę programów typu SCADA (ang. Supervisory Control and Data Acquisition) i służy do projektowania i obsługi nadrzędnych systemów sterowania i wizualizacji za pomocą komputera" - mówił Charytoniuk.

W najbliższym czasie w laboratorium powstanie także nowoczesne stanowisko do sterowania napędami elektrycznymi. (PAP)

umw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)