Notowania

wiadomości
05.06.2012 11:59

Azerbejdżan: 5 żołnierzy zginęło na granicy z Armenią

Azerbejdżan oskarżył we wtorek Armenię o zastrzelenie pięciu żołnierzy w incydencie na wspólnej granicy. Wcześniej Erywań twierdził, że w incydencie zginęło trzech armeńskich żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Azerbejdżan oskarżył we wtorek Armenię o zastrzelenie pięciu żołnierzy w incydencie na wspólnej granicy. Wcześniej Erywań twierdził, że w incydencie zginęło trzech armeńskich żołnierzy.

"Czterech żołnierzy sił zbrojnych Azerbejdżanu zostało zabitych, piąty zmarł w wyniku odniesionych ran, gdy armeńscy żołnierze otworzyli ogień na granicy" - podało w komunikacie ministerstwo obrony Azerbejdżanu.

Według tego samego źródła do wymiany ognia doszło gdy ""grupa sabotażystów armeńskich usiłowała spenetrować linie armii azerskiej" w północno-zachodniej części kraju.

W poniedziałek Armenia oskarżyła siły Azerbejdżanu o zabicie trzech jej żołnierzy podczas wypadu do Górskiego Karabachu.

Górski Karabach to separatystyczne terytorium z większością ormiańską w Azerbejdżanie, enklawa faktycznie kontrolowana przez Armenię od czasów zbrojnego konfliktu, który wybuchł pomiędzy obydwoma krajami po upadku Związku Radzieckiego.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wyraziła w poniedziałek w Erywaniu zaniepokojenie rosnącym napięciem pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem.

"Użycie siły nie rozwiąże konfliktu o Górski Karabach i nie powinna ona być tam stosowana" - podkreśliła.

Azerbejdżan i Armenia faktycznie pozostają w stanie wojny o Górski Karabach.

W wyniku wojny w latach 1988-1994, która kosztowała życie 30 tys. osób i spowodowała ucieczkę setek tysięcy uchodźców, Górski Karabach ogłosił niepodległość. Nie została ona jednak uznana przez społeczność międzynarodową.

Od zawieszenia ognia w 1994 roku pomimo lat dyskusji nie doszło do podpisania traktatu pokojowego oraz porozumienia w sprawie statusu regionu i regularnie na granicy Karabachu dochodzi do starć, w których giną żołnierze.

Azerbejdżan co jakiś czas grozi - jeśli negocjacje nie przyniosą zadowalających rezultatów - zbrojnym odbiciem karabachskiej enklawy, na co Erywań obiecuje odpowiedź militarną. (PAP)

jo/ ro/

11558665 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz