Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azerbejdżan: Eksperci amerykańscy w bazie radarowej w Gabali

0
Podziel się:

TASS,AFP,AP) - Grupa ekspertów wojskowych
USA rozpoczęła we wtorek wizytę w stacji radiolokacyjnej w Gabali
w Azerbejdżanie, którą Rosja proponuje jako alternatywę dla
umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w
Polsce i Czechach.

TASS,AFP,AP) - Grupa ekspertów wojskowych USA rozpoczęła we wtorek wizytę w stacji radiolokacyjnej w Gabali w Azerbejdżanie, którą Rosja proponuje jako alternatywę dla umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Amerykańskiej delegacji, pod kierownictwem wicedyrektora Agencji Obrony Antyrakietowej przy Pentagonie (MDA) generała Patricka O'Reilly, towarzyszą wojskowi eksperci z Rosji i Azerbejdżanu.

Amerykanie zapowiedzieli, że wizyta ta ma charakter czysto "techniczny" i nie są podczas niej przewidziane żadne negocjacje.

Rozmowy na temat stacji w Gabali pomiędzy przedstawicielami Moskwy i Waszyngtonu mają odbyć się w październiku.

Rosyjscy specjaliści twierdzą, że stacja radarowa w Gabali kontroluje terytorium Iranu, Iraku, Turcji, Pakistanu, Indii, Chin, Australii, a także znaczną część kontynentu afrykańskiego i półwyspów na Oceanie Indyjskim oraz Atlantyku.

Pierwszy zastępca szefa sztabu rosyjskich wojsk kosmicznych generał Aleksandr Jakuszyn przypomniał podczas inspekcji w Gabali, że proponując wykorzystanie stacji Rosja chce doprowadzić do zaniechania przez USA instalacji elementów tarczy antyrakietowej Europie Środkowej.

Amerykanie chcą zainstalować stację radarową w Czechach i wyrzutnie pocisków przechwytujących w Polsce w odpowiedzi na zagrożenia ze strony takich krajów jak Iran.

Dla Rosji elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach to bezpośrednie zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Moskwa zaproponowała więc Waszyngtonowi wykorzystanie stacji w Gabali, którą dzierżawi od władz Azerbejdżanu. (PAP)

jo/ ap/

2424 2693 2745 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)