Notowania

wiadomości
23.08.2013 21:59

Azerbejdżan: Opozycja desygnowała drugiego kandydata na prezydenta

Koalicja partii opozycyjnych w Azerbejdżanie wyznaczyła w piątek swojego drugiego kandydata na prezydenta na wypadek, gdyby pierwszy - dramaturg Rustam Ibragimbekow - nie był w stanie zarejestrować swej kandydatury.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Koalicja partii opozycyjnych w Azerbejdżanie wyznaczyła w piątek swojego drugiego kandydata na prezydenta na wypadek, gdyby pierwszy - dramaturg Rustam Ibragimbekow - nie był w stanie zarejestrować swej kandydatury. *

Drugim kandydatem opozycyjnej Narodowej Rady Sił Demokratycznych w mających się odbyć 9 października wyborach został były deputowany parlamentu, historyk, profesor Dżamil Hasanli.

"Biorąc po uwagę obecną sytuację i apel Ibragimbekowa zdecydowałem się na wzięcie na siebie tego zadania" - powiedział Hasanli.

Ibragimbekow (współscenarzysta wraz z Nikitą Michałkowem głośnego filmu "Spaleni słońcem", który otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny) zapowiedział niedawno w wywiadzie dla AFP zmianę tego systemu władzy. Twierdzi, że zamierza przekształcić Azerbejdżan w republikę parlamentarną i pozostać tylko dwa lata u władzy, jeśli zostanie wybrany.

Jeśli główny kandydat zostanie zarejestrowany, profesor Dżamil Hasanli wycofa swą kandydaturę z wyścigu do fotela prezydenckiego.

Ibragimbekow mieszka za granicą i ma poza obywatelstwem Azerbejdżanu także obywatelstwo rosyjskie. Przepisy w Azerbejdżanie zakazują kandydowania na stanowisko prezydenta osobom z podwójnym obywatelstwem.

W wyborach wyznaczonych na 9 października kandyduje też obecny prezydent Ilham Alijew.(PAP)

mmp/ ro/

14437106 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz