Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Azerbejdżan: Prześladowania dziennikarzy przed wyborami

0
Podziel się

Organizacje obrońców praw człowieka ostrzegają, że w Azerbejdżanie, gdzie 7
listopada mają się odbyć wybory parlamentarne, nasilają się prześladowania dziennikarzy,
krytycznych wobec władz.

bEhFaEOJ

Organizacje obrońców praw człowieka ostrzegają, że w Azerbejdżanie, gdzie 7 listopada mają się odbyć wybory parlamentarne, nasilają się prześladowania dziennikarzy, krytycznych wobec władz.

"Rząd Azerbejdżanu wykorzystuje kodeks karny i akty przemocy, żeby opozycyjnych dziennikarzy zmusić do milczenia" - ostrzegła w środę organizacja Human Rights Watch, żądając uwolnienia więzionych dziennikarzy.

W listopadowych wyborach o pozostanie u władzy ubiega się partia Nowy Azerbejdżan prezydenta Ilhama Alijewa. Podczas poprzednich wyborów międzynarodowi obserwatorzy wskazywali na zastraszanie opozycji i systematycznie utrudnianie jej działania.

bEhFaEOL

O nasilających się represjach w Azerbejdżanie informują też Reporterzy bez Granic. Podkreśla się, że sprawcy napaści na krytycznych wobec władz dziennikarzy pozostają bezkarni. Natomiast wymiar sprawiedliwości wykorzystuje artykuły kodeksu karnego o oszczerstwach do zastraszania i prześladowania krytyków reżimu.

Ilham Alijew przejął władzę w 2003 roku po śmierci swego ojca Hejdara, który prezydentem niepodległego Azerbejdżanu został w 1993 roku, a przedtem, w czasach radzieckich, przez wiele lat był przywódcą partii komunistycznej. W zeszłym roku Ilham Alijew scementował swą władzę, nowelizując konstytucję tak, by również po upływie swej drugiej kadencji w 2013 roku móc się ponownie ubiegać o urząd prezydenta. (PAP)

az/ ap/

7580835

bEhFaEPm
wybory
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)