Notowania

wiadomości
21.05.2010 20:08

Azerbejdżan: Separatystyczny Górski Karabach wybiera parlament

W niedzielę odbywają się wybory parlamentarne w Górskim Karabachu - enklawie ormiańskiej w Azerbejdżanie, która w 1991 r. ogłosiła niepodległość, ale nie jest uznawana za państwo przez społeczność międzynarodową. UE ostrzegła już, że nie uzna głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz

W niedzielę odbywają się wybory parlamentarne w Górskim Karabachu - enklawie ormiańskiej w Azerbejdżanie, która w 1991 r. ogłosiła niepodległość, ale nie jest uznawana za państwo przez społeczność międzynarodową. UE ostrzegła już, że nie uzna głosowania.

W 33-osobowym parlamencie (Zgromadzeniu Narodowym) 16 miejsc zostanie przyznanych kandydatom wybranym w systemie większościowym, a 17 - w systemie proporcjonalnym - podaje założona przez władze Górskiego Karabachu gazeta "Azat Arcach". O mandaty ubiega się łącznie 82 kandydatów. Listy kandydatów na miejsca w systemie proporcjonalnym wystawiły cztery partie polityczne: Wolna Ojczyzna, Partia Demokratyczna, Dasznakcutiun (karabaska filia Armeńskiej Federacji Rewolucyjnej - Dasznakcutiun) i Komunistyczna Partia Górskiego Karabachu.

Głównymi rywalami są trzy pierwsze partie - ocenia Radio Wolna Europa. Wszystkie one uczestniczą w koalicji rządzącej obecnie Karabachem (de facto premierem Karabachu jest szef Wolnej Ojczyzny Ara Harutiunjan, a przewodniczącym parlamentu - szef Partii Demokratycznej Aszot Gulian). Według sondażu ośrodka Socjometr, opublikowanego przed wyborami przez rosyjskojęzyczny portal internetowy Regnum, 35 proc. ankietowanych nie było zdecydowanych, kogo poprze; 17,2 proc. zamierzało oddać głosy na Wolną Ojczyznę, a - 15,8 proc. - na Partię Demokratyczną.

Jak podaje Regnum, na listach wyborczych w Karabachu zarejestrowanych jest 94 900 osób. Wybory będą ważne przy 25-procentowej frekwencji. Przyglądać się im będzie około 70 obserwatorów z zagranicy - m.in. z Francji, Rosji, Włoch, Niemiec, Gruzji, Wielkiej Brytanii i Czech.

Unia Europejska ostrzegła w piątek, że nie uzna "ram państwowych i konstytucjonalnych" głosowania. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała strony rozmów o statusie Karabachu, toczących się pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), by wzmogły wysiłki w celu rozwiązania sporu.

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbajdżanem, która przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych i setki tysięcy uchodźców. Karabascy Ormianie przejęli kontrolę nad regionem, nazywanym przez nich Arcach, i przyległymi terytoriami - łącznie nad obszarem około 12 tys. km2. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Przez wielu politologów Górski Karabach określany jest jako przykład zamrożonych konfliktów na terenie b. ZSRR.

Wybory parlamentarne odbywają się w Górskim Karabachu co pięć lat i - jak przypomina Radio Wolna Europa - każdorazowo wywołują potępienie ze strony Azerbejdżanu.

Rywalizacja dwóch narodów o kontrolę nad Górskim Karabachem datuje się od ponad stulecia - przypomina BBC. W 1923 roku w ramach polityki "dziel i rządź" władze sowieckie wydzieliły enklawę jako region autonomiczny w ramach Azerbejdżańskiej SSR. Słowo "karabach" wywodzi się z perskiego i tureckiego i oznacza "czarny ogród".(PAP)

awl/ kar/

int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz