Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azerbejdżan: Sześciu opozycjonistów skazanych na więzienie

0
Podziel się:

Sześciu opozycjonistów skazano w czwartek w Azerbejdżanie na kary od
półtora roku do trzech lat więzienia za udział w nielegalnym zgromadzeniu przeciwko dyktaturze
prezydenta Ilhama Alijewa.

Sześciu opozycjonistów skazano w czwartek w Azerbejdżanie na kary od półtora roku do trzech lat więzienia za udział w nielegalnym zgromadzeniu przeciwko dyktaturze prezydenta Ilhama Alijewa.

Pięciu działaczy opozycyjnego ugrupowania Ludowy Front Azerbejdżanu i członek partii Musawat (Muzułmańska Partia Demokratyczna) zostali skazani za udział w nielegalnej demonstracji 2 kwietnia w centrum Baku, podczas której domagano się ustąpienia władz kraju. Uczestniczyło w niej około 300 osób. Zatrzymano wtedy kilkudziesięciu demonstrantów.

W czwartek ponad 200 opozycjonistów zebrało się przed budynkiem sądu, aby wesprzeć oskarżonych.

Przywódca Musawatu Isa Gambar uznał wyroki za "nieuczciwe".

"Skazali ludzi, którzy próbowali korzystać ze swego prawa do demonstracji" - podkreślił.

W tym roku w Azerbejdżanie przeprowadzono wiele demonstracji przeciwko reżimowi prezydenta Alijewa. Zostały one stłumione przez specjalne oddziały policyjne. Prezydent swe rządy twardej ręki tłumaczy koniecznością obrony kraju przed zagrożeniem ze strony islamskich ekstremistów.

Azerbejdżan, wciśnięty między Rosję, Iran i Turcję, jest dostawcą nośników energii do Europy i krajem tranzytowym dla amerykańskich wojsk w Afganistanie. Taka rola - zdaniem działaczy praw człowieka - ogranicza krytycyzm Zachodu wobec stanu demokracji w tym nadkaspijskim kraju.

Według analityków nie widać też poważniejszego zagrożenia dla władzy Alijewa, który objął ją w 2003 roku po swoim ojcu. W 2008 roku został wybrany na drugą kadencję i w roku następnym w referendum uzyskał zniesienie ograniczenia władzy do dwóch następujących po sobie kadencji.

Ugrupowania obrońców praw człowieka oskarżają rząd Alijewa o nieliczenie się z demokratycznymi swobodami. Ale główny nurt opozycyjny jest podzielony i uważany za nieskuteczny, a jego przywództwo wciąż wiązane jest - jak piszą agencje - z chaosem i separatystyczną wojną w pierwszych latach po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku. (PAP)

jo/ mc/

9651957 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)