Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

B. oficer UB skazany na karę więzienia w zawieszeniu

0
Podziel się

Na karę jednego roku więzienia w zawieszeniu na
trzy lata skazał sąd byłego oficera Urzędu Bezpieczeństwa
Publicznego Zdzisława N. - za prześladowanie i bezprawne
aresztowanie w czerwcu 1945 r. w Lublinie żołnierza AK.

bEhttjvV

Na karę jednego roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazał sąd byłego oficera Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego Zdzisława N. - za prześladowanie i bezprawne aresztowanie w czerwcu 1945 r. w Lublinie żołnierza AK.

O treści wyroku - który zapadł w środę w Sądzie Rejonowym w Olsztynie - poinformował w piątek PAP lubelski oddział IPN, który prowadził śledztwo i skierował do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

82-letni obecnie Zdzisław N. został uznany za winnego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, kiedy był oficerem śledczym wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie. Bezprawnie pozbawił wolności Wincentego G., wydając 21 czerwca 1945 r. postanowienie o jego aresztowaniu w sytuacji, gdy Wincenty G. był już od 5 czerwca bezprawnie przetrzymywany - bez decyzji właściwych organów i bez przedstawienia mu zarzutów. Według ówcześnie obowiązujących przepisów należało go zwolnić.

bEhttjvX

"Czyn ten ma charakter poważnego prześladowania z powodu przynależności pokrzywdzonego do organizacji AK-WIN" - głosi komunikat IPN.

Wyrok nie jest prawomocny. Sprawa została przeniesiona z sądu w Lublinie do sądu w Olsztynie ze względu na tzw. ekonomikę procesową - tam mieszka większość osób, które składały zeznania. (PAP)

ren/ wkr/ gma/

bEhttjwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)