Notowania

wiadomości
07.12.2013 11:10

Badanie: Prawie co czwarty telewizor odbiera telewizję naziemnie

Prawie co czwarty odbiornik telewizyjny odbiera dzisiaj cyfrową telewizję naziemną - wynika z badania TNS Polska dla TVP. Proces cyfryzacji telewizji zakończył się w lipcu br.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prawie co czwarty odbiornik telewizyjny odbiera dzisiaj cyfrową telewizję naziemną - wynika z badania TNS Polska dla TVP. Proces cyfryzacji telewizji zakończył się w lipcu br.

Za sprawą cyfryzacji sygnału liczba programów telewizyjnych wzrosła do 19, a kolejnych czterech nadawców szykuje się do rozpoczęcia nadawania kanałów wyspecjalizowanych (religijnego TV Trwam, TVP ABC dla dzieci, edukacyjnego Spectrum oraz filmowego Kino Polska).

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Telewizji Polskiej wynika, że największą popularnością wciąż cieszy się telewizja satelitarna - ogląda ją 41 proc. badanych, o 1 pkt proc. więcej niż w kwietniu. Więcej odbiorców zyskała telewizja kablowa - w kwietniu br. korzystanie z niej deklarowało 26 proc. widzów, obecnie 30 proc. respondentów. Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej przed ośmioma miesiącami odbierało 13 proc. badanych; dzisiaj korzysta z niej 23 proc. Własny bezpłatny zestaw do odbioru telewizji satelitarnej posiada 2 proc. telewidzów.

Co dziesiąty badany w związku z cyfryzacją zrezygnował z telewizji satelitarnej i kablowej. 81 proc. respondentów odpowiedziało, że pozostało przy dotychczasowym sposobie odbioru telewizji.

Z kolei 30 proc. pytanych przyznało, że w związku z cyfryzacją zdecydowało się na zakup sprzętu odbierającego telewizję w sposób inny niż naziemny (większość kupiła telewizję satelitarną, ale też pakiet telewizji kablowej, bezpłatny zestaw do odbioru telewizji satelitarnej lub IPTV).

Obecnie większość gospodarstw domowych (74 proc.) posiada jeden odbiornik telewizyjny. Kilka telewizorów można znaleźć w co piątym domu, przy czym przeważnie są to dwa odbiorniki. Telewizora w domu lub mieszkaniu nie posiada 3 proc. badanych.

Według badania większość (61 proc.) odbiorników telewizyjnych podłączonych do naziemnej telewizji cyfrowej nie posiada wbudowanego tunera i odbiera sygnał za pomocą dodatkowo zamontowanego dekodera. Jedna na pięć osób przyznała, że w związku z cyfryzacją straciła możliwość odbioru naziemnej telewizji. Także jedna na pięć nie może powiedzieć, czy straciła sygnał, bo nie odbierała wcześniej telewizji naziemnej. 60 proc. odpowiedziało, że zachowało możliwość odbioru.

Badanie przeprowadzono w listopadzie na grupie 1000 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.(PAP)

mce/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz