Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ban Ki Mun: Użycie broni chemicznej przez Asada byłoby zbrodnią

0
Podziel się:

Gdyby syryjski prezydent Baszar el-Asad użył broni chemicznej przeciwko
opozycji, "byłaby to wstrząsająca zbrodnia" - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Ban Ki Mun: Użycie broni chemicznej przez Asada byłoby zbrodnią
(AP/Fotolink/East News)
bEErVqjp

Gdyby syryjski prezydent Baszar el-Asad użył broni chemicznej przeciwko opozycji, _ byłaby to wstrząsająca zbrodnia _ - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun podczas wizyty w obozie syryjskich uchodźców w Islahiye, w południowo-wschodniej Turcji.

_ - Ostatnio otrzymaliśmy alarmujące informacje, według których rząd syryjski przygotowuje się do użycia broni chemicznej. Nie mamy na razie potwierdzenia w tej sprawie, ale jeśli do tego dojdzie, winni odpowiedzą za to przed obliczem sprawiedliwości _ - ostrzegł Ban Ki Mun.

Ponowił także wezwanie do zaprzestania przelewu krwi w Syrii: _ - Przybyłem tu również po to, aby powiedzieć światu, że trzeba w końcu położyć kres masakrze w Syrii. Wzywam wszystkie strony (konfliktu), a przede wszystkim rząd, aby przestały zabijać _.

bEErVqjr

W piątek Ban Ki Mun udał się do Ankary, aby spotkać się z tureckim prezydentem Abdullahem Gulem, premierem Recepem Tayyipem Erdoganem i ministrem spraw zagranicznych Ahmetem Davutoglu.

Przed groźbą użycia broni chemicznej przez reżim syryjski ostrzegł w piątek również George Sabra, który stoi na czele Narodowej Rady Syryjskiej.

Wezwał on świat do działania w celu _ zapobieżenia katastrofie _, jaką byłoby użycie broni chemicznej przeciwko powstańcom przez siły Asada. Powiedział, że _ stworzyłoby to nie tyko zagrożenie dla Syrii, ale także dla bezpośrednich sąsiadów Syrii i dla bezpieczeństwa światowego _.

Na prośbę władz tureckich NATO dało we wtorek zielone światło do rozmieszczenia na granicy Turcji z Syrią baterii rakiet ziemia-powietrze, zdolnych do niszczenia syryjskich rakiet ziemia-ziemia. Syryjskie wyrzutnie osiągną gotowość operacyjną za kilka tygodni.

bEErVqjx

Szef dyplomacji tureckiej ocenia, że na uzbrojeniu syryjskich wojsk rządowych pozostaje około 700 rakiet ziemia-ziemia.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramatyczny apel sekretarza generalnego ONZ W wystąpieniu na otwarciu sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ Ban Ki Mun oświadczył, że świat musi powstrzymać przemoc i napływ broni do obu stron syryjskiego konfliktu.
Nowy wysłannik ONZ jedzie do Asada Nowy międzynarodowy wysłannik do Syrii Lakhdar Brahimi ma spotkać się z prezydentem Baszarem el-Asadem.
Może dalej masakrować, Rosjanie go obronią Rosjanie nie ustępują i twardo bronią krwawego dyktatora. Zarabiają na nim setki milionów dolarów.
bEErVqjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)