Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ban: Wallstroem na wysłannika ONZ ds. przemocy wobec kobiet

0
Podziel się:

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ogłosił w niedzielę w Addis
Abebie, gdzie trwa 14. szczyt Unii Afrykańskiej, zamiar mianowania dotychczasowej unijnej komisarz
ds. instytucjonalnych Margot Wallstroem na stanowisko specjalnego wysłannika ds. przemocy wobec
kobiet i dzieci w konfliktach zbrojnych.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ogłosił w niedzielę w Addis Abebie, gdzie trwa 14. szczyt Unii Afrykańskiej, zamiar mianowania dotychczasowej unijnej komisarz ds. instytucjonalnych Margot Wallstroem na stanowisko specjalnego wysłannika ds. przemocy wobec kobiet i dzieci w konfliktach zbrojnych.

"Jestem przerażony i zbulwersowany uciekaniem się do gwałtu jako broni wojennej" - oświadczył Ban przy okazji otwarcia szczytu UA.

"Nie wolno nam szczędzić wysiłków, żeby położyć temu kres raz na zawsze. Poinformowałem Radę Bezpieczeństwa ONZ o moim zamierza mianowania Margot Wallstroem na stanowisko specjalnego wysłannika, którego zadaniem będzie skuteczniejsza walka z przemocą seksualną wobec kobiet i dzieci w sytuacjach konfliktów i położenie kresu temu zjawisku" - podkreślił sekretarz generalny ONZ.

Dzień wcześniej, mówiąc o sytuacji w Demokratycznej Republice Konga, Ban wyraził zaniepokojenie gwałceniem praw człowieka w tym kraju i ogłosił zamiar "jak najszybszego nominowania specjalnego wysłannika do spraw przemocy". W listopadzie 2009 roku ONZ po raz kolejny alarmowała, że w konflikcie w DR Konga gwałty są traktowane przez obie strony jako broń.

Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2009 roku w prowincji Kiwu Południowe odnotowano co najmniej 5387 przypadków gwałtów, przypisywanych w 90 proc. rebeliantom lub siłom rządowym. Konflikty w Sudanie, Somalii i DR Konga, w których powszechne są gwałty na dzieciach i kobietach, mają znaleźć się wśród tematów trwającego do wtorku szczytu UA.

Sama Wallstroem, szwedzka socjaldemokratka, która spędziła w Komisji Europejskiej 10 lat, powiedziała, że chce działać na rzecz powszechnego uznania przemocy wobec kobiet i dzieci za zbrodnie wojenne. "Długo mówiło się, że to sprawa kulturowa, a ja odpowiadam, że nie kulturowa, lecz kryminalna" - zaznaczyła w rozmowie ze szwedzkim radiem.

Nowa KE ma zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski w głosowaniu 9 lutego. (PAP)

ksaj/ mc/

5581216

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)