Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bandera i Szuchewycz honorowymi obywatelami Iwano-Frankowska

0
Podziel się:

Stepan Bandera, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), i Roman
Szuchewycz, dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), otrzymali tytuły honorowych obywateli
Iwano-Frankowska (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie.

bECcIbVh

Stepan Bandera, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), i Roman Szuchewycz, dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), otrzymali tytuły honorowych obywateli Iwano-Frankowska (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie.

Decyzję tę podjęła w czwartek jednogłośnie rada miasta, w odpowiedzi na wnioski organizacji społeczno-politycznych, a także na prośbę 35 deputowanych rady.

"Bandera i Szuchewycz już dawno są dla nas bohaterami. Dziś to udokumentowaliśmy" - oświadczył sekretarz rady Wasyl Bojczuk, cytowany przez agencję Zaxid.net.

bECcIbVj

Zgodnie z decyzją poprzedniego ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki Bandera i Szuchewycz otrzymali pośmiertnie tytuły Bohatera Ukrainy. Obecny prezydent, Wiktor Janukowycz, po objęciu władzy zapowiedział w Moskwie, że dekrety Juszczenki w tej sprawie zostaną anulowane.

Janukowycz nie zajął się kwestią odebrania tytułów bohaterów narodowych dla Bandery i Szuchewycza osobiście i nie odwołał decyzji swego poprzednika, lecz uczyniły to sądy.

Na początku kwietnia dekret w sprawie Bandery został uchylony przez okręgowy sąd administracyjny w Doniecku, skąd Janukowycz rozpoczynał swą karierę polityczną. W tym samym miesiącu doniecki sąd apelacyjny podważył uhonorowanie Szuchewycza.

W obu przypadkach sędziowie argumentowali, iż według ukraińskiego prawa tytuł Bohatera Ukrainy może otrzymać tylko osoba będąca obywatelem Ukrainy. Ani Bandera, ani Szuchewycz nie mieli ukraińskiego obywatelstwa.

bECcIbVp

Na Ukrainie zachodniej Bandera i Szuchewycz traktowani są jako bohaterowie, walczący o niepodległość państwa. Na wschodzie uważani są za nazistowskich kolaborantów.

Bandera przewodził jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, dowodzona przez Szuchewycza UPA, obarczane jest odpowiedzialnością za czystki etniczne na ludności polskiej Wołynia i Galicji Wschodniej w latach II wojny światowej.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ awl/ mc/

bECcIbVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)