Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bank Światowy: Ukraina robi największe postępy, Polska awansuje

0
Podziel się

Bank Światowy opublikował w poniedziałek swój najnowszy raport na
temat przedsiębiorczości, z którego wynika, że ze 189 badanych państw świata to Ukraina w ciągu
roku najbardziej poprawiła warunki do prowadzenia biznesu. Polska awansowała o 10 miejsc.

bEpDssXV

Bank Światowy opublikował w poniedziałek swój najnowszy raport na temat przedsiębiorczości, z którego wynika, że ze 189 badanych państw świata to Ukraina w ciągu roku najbardziej poprawiła warunki do prowadzenia biznesu. Polska awansowała o 10 miejsc.

Na pierwszym miejscu wśród krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom według raportu "Doing Business 2014" utrzymuje się dotychczasowy lider - Singapur. Za nim znalazły się: Hongkong, Nowa Zelandia i USA. Polska w tym roku osiągnęła 45. pozycję i względem zeszłorocznej edycji raportu przesunęła się o 10 miejsc w górę.

Raport przyglądał się krajom oceniając ich w 10 kategoriach, m.in. takich jak łatwość otwarcia firmy, niezbędny kapitał początkowy czy rozliczenia z fiskusem. Na tej podstawie je szeregował i opisywał.

bEpDssXX

W przypadku Polski, jak podkreślają autorzy raportu, doszło do poprawy; udało się wyeliminować konieczność rejestracji nowej firmy w Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ponadto ułatwiono pozyskiwanie pozwoleń budowlanych, likwidując wymóg dostarczenia do urzędu opisu geotechnicznego.

Polska stała się tym samym liderem w Europie Środkowej, przeganiając o cztery miejsca uważaną dotychczas za "gospodarczego tygrysa" Słowację.

Ukraina, która dokonała największych postępów, zdaniem autorów raportu poprawiła się w 10 kategoriach, m.in. łatwiejsze jest tam zaciągnięcie kredytu, zmniejszono liczbę formalności związanych z założeniem firmy, poprawiono warunki dla handlu zagranicznego. Znaczną poprawę zanotowała także Rosja. (PAP)

zab/ ksaj/

bEpDssYd

14917804 int.

bEpDssYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)