Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki Żywności apelują: Potrawy nie do śmietnika

0
Podziel się:

Polacy najczęściej wyrzucają chleb, ziemniaki i wędliny. Jedzenie marnuje co trzeci z nas.

Banki Żywności apelują: Potrawy nie do śmietnika
(phototram/CC/Flickr)

Przedświąteczne przygotowania lada dzień ruszą pełną parą, w wielu domach powstaną tradycyjne, wielkanocne potrawy. Niestety nie wszystko zostanie zjedzone, a część dań wyląduje w śmietniku. Przed Wielkanocą Banki Żywności apelują, aby nie marnować jedzenia.

Polacy najczęściej wyrzucają produkty, które szybko się psują oraz są najczęściej spożywane: chleb, ziemniaki i wędliny. Do marnowania jedzenia wciąż przyznaje się co trzeci Polak.

Na podstawie badań realizowanych przez MilwardBrown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności (styczeń 2010), można zaobserwować, że w ostatnim roku odsetek osób, którym zdarzyło się zmarnować żywność w ciągu ostatniego miesiąca zmalała z 77 proc. do 68 proc.

Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 27 Banków Żywności. Misją Federacji jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia w Polsce. Odbiorcami Banków Żywności są organizacje pozarządowe, dziecięce placówki budżetowe, instytucje pomocy społecznej. Tylko w 2008 r. Banki Żywności przekazały ponad 45 tys. ton żywności.

Wyrzucając jedzenie marnujemy nie tylko produkt spożywczy - przypominają Banki Żywności. Bezużyteczne stają się wówczas wszystkie nakłady związane z jego produkcją, transportem, zakupem oraz przechowywaniem; wytwarzamy więcej odpadów i zwiększamy emisje gazów cieplarnianych.

Badania pokazują, że Polacy zaczęli dostrzegać problem, a 75 proc. społeczeństwa deklaruje, że chciałoby dowiedzieć się jak postępować, żeby zapobiec marnowaniu żywności. Federacja Polskich Banków Żywności dzięki utworzonej stronie www.niemarnuje.pl podpowiada, jak prawidłowo obchodzić się z żywnością.

Wciąż najważniejszymi przyczynami marnowania żywności przez konsumentów jest brak wiedzy o sposobach przechowywania żywności, przedłużania jej trwałości, brak umiejętności różnorodnego jej wykorzystania.

Co zrobić, jeśli po świętach zostanie nam tuzin jajek? Jan i Jakub Kuroniowie - kucharze, którzy wspierają kampanię prowadzoną przez Federację Polskich Banków Żywności, przygotowali przepis na pastę jajeczną przygotowany specjalnie dla portalu www.niemarnuje.pl.

Na stronie www.niemarnuje.pl znajduje się również Bank Smaków - aplikacja, która stanowi bazę przepisów w kulinarnych. Umożliwia ona sprawdzenie, jakie potrawy można przygotować z posiadanych produktów.

Dodatkowo zostały przygotowane cenne informacje o tym jak przechowywać żywność najczęściej kupowaną w okresie świąt wielkanocnych.

Jak długo można przechowywać jajko?

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)