Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki Żywności: marnujemy zbyt dużo żywności; kupujmy rozważnie

0
Podziel się:

Polacy marnują ok. 9 mln ton żywności rocznie, najczęściej wyrzucają owoce
i warzywa - alarmuje Federacja Polskich Banków Żywności i apeluje, by rozważniej planować zakupy.

Polacy marnują ok. 9 mln ton żywności rocznie, najczęściej wyrzucają owoce i warzywa - alarmuje Federacja Polskich Banków Żywności i apeluje, by rozważniej planować zakupy.

16 października przypada Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji Banki Żywności przygotowały raport "Nie marnuj Jedzenia".

Wynika z niego m.in., że Polacy marnują żywność, ponieważ kupują jej zbyt dużo, nie wiedzą jak ją przechowywać i nie zauważają, kiedy się psuje. Często zdarza się też, że kupujemy zły jakościowo produkt lub nie mamy pomysłu na wykorzystanie go przy przygotowaniu różnego rodzaju dań. Najczęściej - jak zaznaczają autorzy raportu - marnujemy pieczywo, ziemniaki, wędliny oraz warzywa i owoce.

Z raportu wynika, że zdecydowanie częściej żywność wyrzucają osoby pracujące i mieszkające w dużych miastach. Generalnie przyznaje się do tego 24 proc. badanych Polaków.

Z kolei w całej Unii Europejskiej - jak wynika z przytoczonych w materiale danych Komisji Europejskiej - marnuje się blisko 89 mln ton żywności. Średnio Europejczycy wyrzucają do kosza 20-30 proc. zakupionego jedzenia. W Polsce - jak wynika z danych za 2006 r. - wyrzucanych jest blisko 9 mln ton jedzenia. Najwięcej marnują go przedsiębiorstwa - 6,6 mln ton. W gospodarstwach wyrzuca się ponad 2 mln ton żywności.

"Bardzo ważnym aspektem marnowania owoców i warzyw są także straty ekologiczne, jakie generuje ich uprawa oraz dostarczenie do konsumenta" - powiedziała Maria Gosiewska, koordynatorka kampanii "Nie marnuj jedzenia".

Jak wyjaśniła, do "wytworzenia tylko 1 kg ziemniaków potrzebne jest aż 300 ton wody, a każda tona żywności, która trafia na wysypiska śmieci, emituje do atmosfery 4,2 ton CO2"

Jak możemy temu zapobiegać? Według Banków Żywności najlepszym sposobem "niemarnowania jedzenia" jest rozważne planowanie zakupów i niekupowanie owoców i warzyw w zbyt dużych pojemnikach. Warto też - jak zaznaczają eksperci - policzyć ile poszczególnych produktów potrzebujemy do przygotowania określonych dań i dowiedzieć się jak przechowywać poszczególne owoce czy warzywa.

Z okazji Światowego Dnia Żywności, 17 października, w 16 miastach w Polsce, odbędą się "manifestacje - "Strajki Żywności". Wolontariusze Banków Żywności przebrani za owoce i warzywa, w kolorowym przemarszu będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania owoców i warzyw oraz podpowiadać, jak ograniczyć ich marnowanie. (PAP)

pru/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)