Notowania

Barack Obama
10.07.2009 01:01

Barack Obama przyleciał do Ghany

Amerykański prezydent Barack Obama przybył w piątek wieczorem do Ghany, co stanowi jego pierwszą w roli przywódcy USA wizytę w Afryce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański prezydent Barack Obama przybył w piątek wieczorem do Ghany, co stanowi jego pierwszą w roli przywódcy USA wizytę w Afryce.

Jak podkreśla agencja Reutera, ze względu na afrykańskie korzenie Obamy (jego ojciec pochodził z Kenii) jest on na "Czarnym Lądzie" postrzegany jako bohater. Ocenia się, że w sobotę w stolicy Ghany, Akrze, będzie go witało nawet 1,5 mln osób, co odpowiada blisko 7 proc. ludności kraju.

Amerykański prezydent zdecydował się na podróż do Ghany, a nie do Kenii, ponieważ jednym z celów jego wizyty w Afryce jest podkreślenie znaczenia stabilnych i dobrych rządów. Ghana stanowi odpowiednie tło dla tego przesłania, ponieważ pod koniec 2008 r. odbyły się tam pokojowe wybory prezydenckie, które wygrał kandydat opozycji, a gospodarka tego kraju dynamicznie się rozwija.

Plan jednodniowej wizyty Obamy w Ghanie obejmuje spotkanie z prezydentem Johnem Attą Millsem, wystąpienie przed parlamentem oraz podróż do zamku Cape Coast, który był wykorzystywany w transatlantyckim handlu niewolnikami.

Do Ghany Obama udał się prosto z Włoch, gdzie uczestniczył w trzydniowym szczycie G8 w L'Aquili. Przed wylotem do Afryki amerykańskiego prezydenta oraz jego żonę Michelle przyjął na audiencji papież Benedykt XVI.(PAP)

gsi/

4395690 4395706

Tagi: Barack Obama, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz