Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obama
30.04.2012 23:29

Barack Obama spotkał się z premierem Japonii

Na spotkaniu obaj mężowie stanu omawiali m.in. problem Korei Północnej, której zbrojenia nuklearne zagrażają stabilności w regionie

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

*Na spotkaniu obaj mężowie stanu omawiali m.in. problem Korei Północnej, której zbrojenia nuklearne zagrażają stabilności w regionie. Premier Japonii zauważył, że _ istnieje duża możliwość _, iż reżim północnokoreański przeprowadzi niedługo próbę z bronią atomową. *

Przed wizytą premiera, w zeszłym tygodniu poinformowano o uzgodnionej niedawno ewakuacji 9000 żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej z bazy na Okinawie, czyli około połowy stacjonujących tam wojsk. Siły zostaną rozmieszczone w innych regionach na Pacyfiku, m.in. na Hawajach, na Guam, będącym zamorskim terytorium USA, oraz w Australii.

Obecność wojsk amerykańskich na Okinawie od dawna była powodem napięć między obu krajami. Innym tematem rozmów Obamy z Nodą były kwestie gospodarcze. Prezydent podziękował premierowi za liberalizację handlu Japonii z USA.

Waszyngton nalega teraz na udział Japonii w tzw. Partnerstwie Transpacyficznym, czyli powstającym układzie o wolnym handlu między krajami regionu Oceanu Spokojnego.

Prezydent USA Barack Obama spotkał się z premierem Japonii Yoshihiko Nodą. Obaj przywódcy zadeklarowali umocnienie sojuszu między dwoma państwami, który zdawał się nieco słabnąć w ostatnich latach.

Noda jest pierwszym szefem japońskiego rządu, który odwiedził Waszyngton od 2009 r., kiedy w jego kraju doszła do władzy Partia Demokratyczna. Ugrupowanie to zapowiadało politykę zagraniczną bardziej niezależną od USA.

Na wspólnym wystąpieniu z premierem Nodą w Białym Domu amerykański prezydent powiedział, że sojusz z Japonią pozostaje fundamentem bezpieczeństwa i pomyślności obu krajów i pokoju w całym regionie Azji Wschodniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Przenoszą tysiące żołnierzy. Co dalej? USA i Japonia osiągnęły porozumienie w sprawie przeniesienia marines z wyspy Okinawa.
Ochroniarze Obamy już będą grzeczni? Agenci Secret Service od dziś nie mogą odwiedzać _ miejsc o złej sławie _. Podziała?
Zbluzgał Obamę. Wyrzucili go z armii - _ P... Obamę, nie będę wykonywał wszystkich jego rozkazów _ - pisał sierżant Gary Stein.
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz