Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barometr KPF-IRG wyniósł w III kw. 64,4 pkt

0
Podziel się:

W trzecim kwartale br. Barometr rynku Consumer Finanse, który pokazuje
sytuację gospodarstw domowych i ich prognozy na najbliższy kwartał, wzrósł z 63,7 pkt do 64,4 pkt -
podała Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

W trzecim kwartale br. Barometr rynku Consumer Finanse, który pokazuje sytuację gospodarstw domowych i ich prognozy na najbliższy kwartał, wzrósł z 63,7 pkt do 64,4 pkt - podała Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Generalnie opinie respondentów w każdej z kategorii poprawiły się, co miało wpływ na ogólną poprawę barometru" - podsumował jeden z twórców badania, Sławomir Dudek z IRG SGH.

Dodał, że wyniki zaskakują. "Twarde dane, dotyczące m.in. zatrudnienia czy wzrostu wynagrodzeń, nie przekładają się na poprawę sytuacji gospodarstw domowych, dlatego wyniki zaskakują" - stwierdził.

Dodał, że badanie było przeprowadzane w trakcie Euro 2012. "Możliwe, że stąd pojawił się optymizm wśród respondentów" - ocenił.

Autorzy badania wskazali, że obecny wzrost wartości Barometru jest w głównej mierze uwarunkowany nieznaczną poprawą oczekiwań gospodarstw domowych w odniesieniu do ich sytuacji finansowej. Z badania wynika, że Polacy drugi już kwartał z rzędu spodziewają się zmniejszenia bezrobocia.

Eksperci stwierdzili też, że znaczna część gospodarstw domowych, finansując zakupy, np. domu czy mieszkania, nie chce posiłkować się kredytem. W efekcie spodziewane jest zmniejszenie popytu na kredyt. Dudek wskazał, że na ograniczenie akcji kredytowej wpływ będą miały też ograniczenia ze strony banków. "Będziemy mieli do czynienia z czynnikami popytowo-podażowymi" - stwierdził.

Z badania wynika też, że obsługa zadłużenia przez gospodarstwa domowe uległa w bieżącym kwartale nieznacznej poprawie. Zwiększył się udział grupy gospodarstw domowych obsługujących zobowiązania bezproblemowo (z 51,8 proc. do 55,4 proc.), przy jednoczesnym spadku liczby gospodarstw domowych mających niewielkie problemy (z 36,2 proc. do 33,6 proc.).

37,6 proc. respondentów nie spodziewa się w przyszłości problemów z obsługą zobowiązań, a 22,6 proc. stwierdziło, że będzie miało niewielkie problemy. Dużych problemów z obsługą zobowiązań spodziewa się 10 proc. badanych, wobec 12,4 proc. poprzednio. (PAP)

rbk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)