Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barroso i Fajed potępiają zburzenie palestyńskich domów

0
Podziel się:

#
dochodzi reakcja Komisji Europejskiej i Autonomii Palestyńskiej
#

# dochodzi reakcja Komisji Europejskiej i Autonomii Palestyńskiej #

13.07. Jerozolima, Bruksela (PAP/Reuters,AP) - Komisja Europejska i Autonomia Palestyńska potępiły we wtorek zburzenie na polecenie władz Izraela budynków palestyńskich w Jerozolimie Wschodniej. Jeden z domów był zamieszkany przez sześcioosobową palestyńską rodzinę.

"Muszę wyrazić głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w Jerozolimie Wschodniej" - oświadczył szef KE Jose Manuel Barroso na konferencji prasowej, w której uczestniczył też palestyński premier Salam Fajed.

"Takie przedsięwzięcia przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Kolonie i niszczenie domów są nielegalne, są niezgodne z międzynarodowym prawem i zagrażają procesowi pokojowemu" - dodał Fajed.

Tego samego dnia zniszczono również inny, niedokończony palestyński budynek oraz magazyn. Władze miejskie Jerozolimy poinformowały, że budynki w dzielnicy Isawijeh były wybudowane bez pozwolenia. Oznacza to koniec nieoficjalnego zamrożenia po ośmiu miesiącach potępianych przez społeczność międzynarodową rozbiórek.

Pracę buldożerów ochraniali uzbrojeni policjanci, jednak nie odnotowano żadnych incydentów.

Izrael wstrzymywał od listopada wykonywanie nakazów rozbiórki w okupowanej od 1967 roku Jerozolimie Wschodniej. Wpłynęła na to amerykańska presja, by nie podejmować kroków, które mogłyby zaszkodzić rozmowom pokojowym z Palestyńczykami.

Izrael uważa całą Jerozolimę za swoją stolicę, Palestyńczycy natomiast chcieliby, aby jej wschodnia część została stolicą ich przyszłego państwa.(PAP)

ksaj/ keb/ kar/

6610251 6607604

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)