Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barroso i Giuliani mogą otrzymać doktoraty hc Uniwersytetu Łódzkiego

0
Podziel się:

Senat Uniwersytetu Łódzkiego zdecyduje czy przyznać tytuły doktora honoris
causa przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso oraz b. burmistrzowi Nowego
Jorku Rudolphowi Giulianiemu.

Senat Uniwersytetu Łódzkiego zdecyduje czy przyznać tytuły doktora honoris causa przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso oraz b. burmistrzowi Nowego Jorku Rudolphowi Giulianiemu.

Z wnioskiem o wszczęcie postępowania o przyznanie doktoratu honoris causa UŁ szefowi KE wystąpiła w czwartek do Senatu Rada Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Inicjatywa uhonorowania b. burmistrza Nowego Jorku wyszła na początku marca z Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Posiedzenie Senatu UŁ, na którym prawdopodobnie będą rozpatrywane oba wnioski, przewidziano na poniedziałek, 22 marca - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy uczelni Tomasz Boruszczak.

Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych prof. Tomasz Domański uzasadniając wniosek podkreślił, że Jose Manuel Barroso, jako przewodniczący KE, wniósł ogromny wkład w przyspieszenie procesów integracji europejskiej, gdyż zaczął pełnić swą funkcję po największym rozszerzeniu UE w 2004 r., które objęło także Polskę.

"Wniosek nasz jest dowodem uznania dla ogromnych zasług Jose Manuela Barroso na rzecz stymulowania procesów integracji i współpracy europejskiej oraz krzewienia uniwersalnych wartości europejskich, jakimi są demokracja, wolność i solidarność" - zaznaczył prof. Domański.

Jose Manuel Barroso urodził się w 1956 r. w Lizbonie. Jest absolwentem tamtejszego Uniwersytetu i Uniwersytetu w Genewie, specjalistą prawa międzynarodowego. Kierował wydziałem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Lusiad w Portugalii. Był ministrem spraw zagranicznych i premierem rządu Portugalii. Od 2004 r. jest przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Referent wniosku o przyznanie honoris causa Rudolphowi Giulianiemu prof. Brunon Hołyst z WPiA UŁ podkreśla, że Giuliani to obywatel świata, znany i uznany przez największych. W ocenie Hołysta jego działania nie tylko związane z bezpieczeństwem, ale także społeczne, przeprowadzone w Nowym Jorku mogą służyć za wzór do naśladowania.

"To także wyjątkowa osobowość. Jego zachowanie po zamachach na WTC pokazało, jak można się najlepiej zachować w tak nieporównywalnie kryzysowej sytuacji. Jego postawa jest jednoznacznie oceniana jako bohaterska" - uważa prof. Hołyst.

Prof. Zbigniew Rau podkreśla natomiast, iż bardzo rzadko zdarza się, aby praktykujący prawnik odnoszący spektakularne sukcesy, zdecydował się zaangażować w politykę i odnosił w niej sukcesy wynikające z połączenia doświadczeń prawniczych i społecznych. "Dziś w dyskusjach o walce z przestępczością powołujemy się na przykład Giulianiego, który połączył wiedzę prawniczą i politykę społeczną. Dla Wydziału Prawa i Administracji UŁ, który jako pierwszy wydział prawniczy w Polsce uruchomił kierunek +polityka społeczna+, to bardzo istotne" - podkreślił prof. Rau.

Rudolph Giuliani w latach 1994 - 2001 był burmistrzem Nowego Jorku. Był propagatorem akcji "Zero tolerancji", która doprowadziła do radykalnego zmniejszenia przestępczości w tej amerykańskiej metropolii. Wcześniej pracował jako prokurator. Po zamachach na World Trade Center w 2001 r. magazyn "Time", za zorganizowanie akcji ratowniczej, uhonorował go tytułem Człowieka Roku 2001 r. W roku 2002 królowa Elżbieta II odznaczyła Rudolpha Giulianiego Orderem Imperium Brytyjskiego. (PAP)

szu/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)