Notowania

baroso
08.10.2008 19:41

Barroso: Unia pokazała, że nie jest jednym państwem

W obliczu kryzysu potrzebujemy wspólnych działań - ocenia przewodniczący KE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że dotychczasowe działania podejmowane na poziomie krajowym w związku z kryzysem finansowym pokazały, że _ Unia Europejska jest związkiem państw, a nie jednym państwem _.

Przemawiając w Europarlamencie, przewodniczący KE zapowiedział przedstawienie w przyszłym tygodniu kolejnego zestawu propozycji legislacyjnych, które mają lepiej skoordynować odpowiedź UE na kryzys finansowy.

_ - Dotychczasowe interwencje publiczne były podejmowane przede wszystkim na poziomie narodowym, bo tam są pieniądze i kompetencje _ - tłumaczył przewodniczący KE w Parlamencie Europejskim podczas debaty poprzedzającej najbliższy szczyt UE 15-16 października. Kryzys finansowy będzie jednym z głównych tematów spotkania.

_ - To jest kryzys, który nie narodził się w Europie. On przypłynął do nas zza Atlantyku. Nie mamy jeszcze odpowiednich reguł, które pozwoliłyby zareagować w wymiarze europejskim, ale w tak trudnej sytuacji musimy znaleźć odpowiedź europejską _ - dodał.

Już w przyszłym tygodniu KE ma zaproponować nowelizację dyrektywy o gwarancjach depozytów bankowych, która wyjaśni, jak kraje mają wdrożyć wtorkową decyzję ministrów finansów UE o podwyższeniu gwarancji z obecnych obowiązkowych 20 tys. do co najmniej 50 tys. euro. Nie czekając na to, szereg krajów ogłosiło w ostatnich dniach podwyższenie gwarancji nawet do 100 tys. - _ To bardzo ważna część naszej strategii wyjścia z kryzysu _ - powiedział Barroso.

| Dowiedz się więcej o kryzysie na rynkach |
| --- |

Także w ślad za wtorkową decyzją ministrów finansów, KE ma zaostrzyć swoje zalecenia z 2004 roku o ograniczeniu nadmiernych wynagrodzeń i odpraw dla kadry zarządzającej - zwłaszcza odpowiedzialnej za wprowadzenie banków w tarapaty. Ale wciąż nie będzie w tej sprawie ogólnounijnej, wiążącej legislacji.

Ponadto KE zaproponuje nowe zasady księgowości w sektorze finansowym. Ogłosi też zaostrzenie warunków działalności agencji ratingowych, by zapewnić większą przejrzystość i wiarygodność ich analiz. KE uważa, że ponoszą one częściową odpowiedzialność za trwający kryzys, bowiem początkowo nie doszacowały ryzyka niektórych produktów finansowych, a następnie z opóźnieniem odnotowały pogorszenie sytuacji na rynku.

Zdaniem Barroso kryzys pokazuje, jak bardzo europejski sektor bankowy potrzebuje wzmocnienia nadzoru w przypadku instytucji działających w wielu krajach, które skupiają dwie trzecie wszystkich aktywów. Obecnie nadzór odbywa się na poziomie krajowym, więc w przypadku kłopotów wielkiego banku wymaga koordynacji między różnymi stolicami. _ Kiedy ktoś jest pod presją, to znalezienie szybkiego rozwiązania we współpracy z kilkoma krajami jest niemożliwe _ - ubolewał Barroso.

Barroso przyznał, że kontrowersje mogą być dużo większe niż wokół zaproponowanego w zeszłym roku wzmocnienia nadzoru w sektorze ubezpieczeniowym, do którego liczne zastrzeżenia ma m.in. Polska. - _ To było absolutne minimum, a my będziemy musieli pójść znacznie dalej! _ - powiedział. _ Wiem, że będzie walka ze strony niektórych krajów _ - dodał.

- _ Propozycje Komisji Europejskiej muszą być szybkie i odważne! Najważniejsze jest, żebyśmy działali razem _ - apelował w imieniu francuskiego przewodnictwa w UE minister spraw europejskich Jean- Pierre Jouyet. Podkreślił, że kryzys nie może stanąć na przeszkodzie w przyjęciu dyskutowanego obecnie pakietu klimatyczno- energetycznego, który ma być odpowiedzią UE na zmiany klimatyczne. _ Chcemy utrzymać ambicje środowiskowe pakietu i osiągnąć polityczne porozumienie w pierwszym czytaniu _, czyli do końca roku - powiedział.

Tagi: baroso, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz