Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bateria Patriot jest już w Morągu

0
Podziel się:

#
dochodzi inf. z ambasady amerykańskiej
#

bEKVFpud

# dochodzi inf. z ambasady amerykańskiej #

24.05. Olsztyn (PAP) - Amerykańska bateria rakiet Patriot jest już w Morągu. W morąskiej jednostce wojskowej jest też ponad 100 amerykańskich żołnierzy, którzy będą tam stacjonować - poinformował PAP w poniedziałek oficer prasowy amerykańskiej baterii Janusz Szczypiór.

Szczypiór zapowiedział, że 26 maja przewidziano dzień dla dziennikarzy. Wówczas będą mogli się oni zapoznać ze sprzętem.

bEKVFpuf

Oficjalna uroczystość powitania polskich i amerykańskich żołnierzy oraz prezentacja baterii Patriot odbędzie się w środę. Wezmą w niej udział ambasador Lee Feinstein i generał brygady Mark Bellini, dyrektor ds. operacji logistycznych armii USA w Europie.

Jak poinformowała ambasada amerykańska, sprzęt znajduje się w 37 wagonach. W poniedziałek do jego wyładowania przystąpią żołnierze amerykańskiego 5. batalionu wchodzącego w skład 7. pułku artylerii obrony powietrznej (Rough Riders).

Amerykańscy żołnierze będą prowadzić w Polsce ćwiczenia i szkolenia.

Przybycie pierwszej rotacji baterii Patriot następuje po ratyfikacji przez Polskę na początku tego roku umowy o statusie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. umowa uzupełniająca SOFA - Supplemental Status of Forces Agreement).

bEKVFpul

Zgodnie z planem rotacje żołnierzy - jak podaje ambasada - odbywać się będą raz na kwartał. Szkolenia mają trwać przez 30 dni. Amerykańscy i polscy żołnierze prowadzić będą szkolenia i ćwiczenia, by zapoznać polskich żołnierzy z możliwościami rakietowego systemu obrony powietrznej Patriot.

W ćwiczeniach uczestniczyć będzie od 100 do 150 amerykańskich żołnierzy 5. batalionu z bazą w Kaiserslautern (Niemcy).

W Polsce ma znajdować się - początkowo okresowo, a później na stałe - baza baterii rakiet obrony powietrznej Patriot, a w przyszłości także baza rakiet SM-3, wchodzących w skład systemu obrony balistycznej.

Wzmocnienie obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu było warunkiem, który stawiała Polska w negocjacjach dotyczących udziału naszego kraju w amerykańskim programie obrony przeciwrakietowej.

bEKVFpum

We wrześniu ubiegłego roku administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła rezygnację z planów ulokowania w Polsce wyrzutni rakiet przechwytujących, a w Czechach radaru dalekiego rozpoznania, przetransportowanego z Wysp Marshalla, na rzecz koncepcji wykorzystania wytwarzanych dotychczas w wersji morskiej rakiet SM-3, rozmieszczonych w Europie i na Bliskim Wschodzie. Nowa wizja zakłada wykorzystanie tych rakiet także w wersji naziemnej.

Jako główny powód rezygnacji z poprzednich - kosztowniejszych planów - rząd Stanów Zjednoczonych podał mniejsze, niż wcześniej oceniano, zagrożenia balistycznym atakiem nuklearnym ze strony Iranu. Amerykańska administracja chce, by Polska była krajem - gospodarzem jednego z dwóch zestawów tych rakiet, które mają być ulokowane w Europie.

Zmienione podejście USA do programu globalnego systemu obrony balistycznej polega na zmianie kolejności budowy jego warstw. Stara koncepcja zakładała w pierwszej kolejności budowę części chroniącej terytorium USA i późniejsze uzupełnianie jej podsystemami regionalnymi. Obecna administracja chce najpierw zbudować podsystemy regionalne, chroniące amerykańskie wojska rozlokowane m.in. w Europie, a potem strategiczny segment ochraniający kontynent amerykański. SM-3 (Standard Missile) to rakiety wchodzące w skład systemu wykrywania i zwalczania zagrożeń powietrznych Aegis, opracowanego dla US Navy i umieszczanego na amerykańskich okrętach od 1973 r., a od tamtej pory rozwijanego i stosowanego także w marynarkach wojennych innych państw, w tym Japonii, Norwegii i Hiszpanii. Aegis składa się z radarów, systemu kierowania ogniem i wyrzutni pocisków SM-3.

Zainteresowane umieszczeniem na swoim terytorium SM-3 - w planowanej wersji naziemnej - są Bułgaria i Rumunia. Trwają rozmowy o umieszczeniu radarów systemu w Turcji. Według przewidywań, pierwsze bazy rakiet SM-3 powstaną na Bałkanach około roku 2015, drugi szereg powstałby około 2018 r., wtedy też SM-3 zostałyby rozlokowane w Polsce.

bEKVFpun

Rakiety te mają mniejszy zasięg niż pociski przechwytujące, których wyrzutnię planowano wcześniej w Redzikowie - nie mogą zwalczać rakiet międzykontynentalnych. Instalację w Europie nowej wersji SM-3 o tak zwiększonym zasięgu przewiduje się po roku 2020.

Niezależnie od udziału w projekcie obrony przeciwrakietowej, MON planuje modernizację krajowego systemu obrony powietrznej.

Miejsce dla swojej propozycji "Tarczy Polski" widzi Grupa Bumar oraz współpracujące z nią Przemysłowy Instytut Telekomunikacji i Radwar, proponujące budowę systemu wykorzystującego pociski Aster i MICA europejskiej korporacji MBDA, specjalizującej się w produkcji rakiet. Bumar zaznacza, że jego koncepcja lokalnej obrony powietrznej nie kłóci się z globalnym projektem amerykańskim, lecz go uzupełnia.(PAP)

dom/ ali/ pz/ jra/

bEKVFpuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)