Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będą nowe sankcje dla Iranu?

0
Podziel się:

Minister obrony USA domaga się od innych państw reakcji na irański program nuklearny.

Będą nowe sankcje dla Iranu?
(PAP/EPA)

Minister obrony USA Robert Gates spodziewa, że społeczność międzynarodowa nałoży znaczące dodatkowe sankcje na Iran za jego program nuklearny.

Uwagi te Gates wygłosił w trakcie wizyty w Iraku północnym w dzień po tym, jak USA, Wielka Brytania i Francja ostrzegły Teheran przed nowymi sankcjami.

_ - Sądzę, że ujrzymy znaczące dodatkowe sankcje nałożone przez społeczność międzynarodową, zważywszy, że Irańczycy nie zmieniają kursu i nie robią tego, w co się angażowali na początku października _ - powiedział Gates.

Nawiązywał do porozumienia, na mocy którego Iran miałby przesyłać za granicę nisko wzbogacony uran w zamian za co otrzymywałby paliwo nuklearne do swego reaktora badawczego. Teheran wycofał się jednak z tego pomysłu.

Kraje zachodnie podejrzewają, że Teheran dąży do wejścia w posiadanie borni nuklearnej.

USA, Wielka Brytania i Francja ostrzegły w czwartek Teheran, że może stanąć w obliczu nowych sankcji w związku z programem nuklearnym. Ale Rosja i Chiny dają do zrozumienia, że nie są przekonane o konieczności wprowadzenia dodatkowych sankcji. Oba te kraje są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i mają prawo weta.

Rosja nie ucieka się do języka sankcji wobec Iranu i wciąż ma nadzieję na dyplomatyczne rozstrzygnięcie kwestii irańskiego programu nuklearnego - powiedział w czwartek oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko._ - Język sankcji nie jest naszym językiem. Stanowisko to powtarzaliśmy wielokrotnie _ - powiedział Niestierienko.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)