Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie nowa wystawa stała poświęcona zagładzie Żydów

0
Podziel się:

Nowa wystawa poświęcona zagładzie Żydów powstanie w Państwowym Muzeum
Auschwitz-Birkenau. Przygotuje ją jerozolimski Instytut Yad Vashem - poinformowało w poniedziałek
biuro prasowe muzeum.

Nowa wystawa poświęcona zagładzie Żydów powstanie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przygotuje ją jerozolimski Instytut Yad Vashem - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe muzeum.

Umowę w sprawie zmiany dotychczasowej ekspozycji +Męczeństwo i walka Żydów w Europie w latach 1933-1945+ podpisali w Oświęcimiu szefowie: Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński oraz Instytutu Yad Vashem Avner Shalev. Jest ona dopełnieniem listu intencyjnego, który obaj dyrektorzy podpisali w styczniu bieżącego roku w Jerozolimie. Podano wówczas, że nowa wystawa mogłaby zostać otwarta w 2012 roku.

Dyrektor oświęcimskiego muzeum Piotr M.A. Cywiński poinformował, że wystawa będzie się mieścić w bloku 27, w którym od ponad 30 lat znajduje się dotychczasowa ekspozycja dotycząca holokaustu. Jej forma jest już jednak mocno przestarzała. "Cieszę się, że będzie ona całkowicie zmieniona, i że stanie się to mniej więcej w tym czasie, w którym zmieni się także wystawa główna muzeum" - powiedział.

Zdaniem Shaleva, podpisanie umowy to krok milowy dla projektu całkowitej zmiany wystawy żydowskiej. "Umowa jest dowodem na dobrą współpracę i zrozumienie pomiędzy naszymi instytucjami. Działania Instytutu idą w parze z realizowanym projektem zmiany wystawy głównej w Miejscu Pamięci Auschwitz i mam nadzieję, że oba przedsięwzięcia będą ze sobą współgrać" - powiedział.

Obecna wystawa żydowska została otwarta w 1978 roku, w 35. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. W 2006 roku Międzynarodowa Rada Oświęcimska zgodziła się, by Instytut Yad Vashem zajął się przygotowaniem nowej ekspozycji. Specjalną uchwałę w tej sprawie podjął także izraelski parlament.

Muzeum Auschwitz i Yad Vashem współpracują od wielu lat. M.in. organizują seminaria dla przewodników, edukatorów i nauczycieli, dotyczące nie tylko historii zagłady i obozów koncentracyjnych, ale także współczesnej kultury obu krajów oraz wzajemnych relacji. Współpraca między obiema instytucjami ma również charakter wymiany naukowej oraz archiwalnej.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą ekspozycję otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są wystawy: austriacka, belgijska, francuska, holenderska, jugosłowiańska, polska, rosyjska, węgierska, włoska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech, a także walce i zagładzie Żydów w latach 1933-1945.(PAP)

szf/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)