Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belgia: "Szóstka" rozczarowana stanowiskiem Iranu

0
Podziel się:

#
dochodzi oświadczenie "szóstki"
#

# dochodzi oświadczenie "szóstki" #

20.11. Bruksela (PAP/AP, Reuters) - Przedstawiciele sześciu państw uczestniczących w negocjacjach z Iranem w sprawie jego programu atomowego wyrazili w piątek rozczarowanie, że Iran nie przyjął propozycji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Wezwali Teheran do ponownego zastanowienia się nad tą ofertą.

Przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Niemiec, Rosji i Chin na spotkaniu w Brukseli rozmawiali ogólnie o sankcjach, jakie mogłyby zostać nałożone na Iran, jednak nie wdając się w szczegóły - powiedział anonimowy przedstawiciel Unii Europejskiej po rozmowach.

We wspólnym oświadczeniu wielka szóstka podała, że jest "rozczarowana brakiem kontynuacji trzech kwestii, w których już osiągnięto porozumienie" i że Iran nie zgodził się na spotkanie przed końcem października, aby przedyskutować jego program jądrowy.

"Wzywamy Iran do ponownego rozważenia szansy oferowanej przez to porozumienie i do poważnego zaangażowania się razem z nami w negocjacje" - głosi oświadczenie odczytane przez przedstawiciela UE Roberta Coopera, który przewodniczył spotkaniu.

Spotkanie odbyło się w Brukseli na szczeblu dyrektorów politycznych. Jego celem było zrobienie bilansu sytuacji i nie oczekiwano podjęcia na nim żadnych decyzji. Stany Zjednoczone reprezentował podsekretarz stanu William Burns, a Rosję - wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Również w piątek dyrektor generalny MAEA Mohamed ElBaradei wyraził nadzieję, że do końca roku Iran zgodzi się na złożoną mu przez MAEA propozycję, by wysyłał swój wzbogacony uran za granice do dalszej przeróbki. Wcześniej w tym tygodniu minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki sugerował, że jego kraj odrzuca ofertę MAEA.

Wzywa ona Iran do wysłania za granicę około 75-80 proc. swoich zapasów nisko wzbogaconego uranu, który mógłby posłużyć do budowy broni atomowej. Zapasy te zostałyby poddane dalszemu wzbogaceniu w Rosji, a następnie przesłane do Francji, gdzie zrobiono by z nich paliwo do reaktora badawczego w Teheranie.

Wspólnota międzynarodowa ze Stanami Zjednoczonymi na czele zarzuca Iranowi, że jego program nuklearny służy uzyskaniu broni jądrowej. Iran twierdzi natomiast, że wzbogaca uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla elektrowni atomowych.

Oświadczenie mówi o tym, ze uczestnicy rozmów wkrótce spotkają się ponownie. "Mówimy o tygodniach, nie miesiącach. To kwestia tego, czy spotkamy się po czy przed bożym Narodzeniem" - powiedział jedne z dyplomatów. (PAP)

klm/ kar/

5169103

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)