Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI o znaczeniu Soboru Watykańskiego II

0
Podziel się:

W przeddzień 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II Benedykt XVI
powtórzył za Janem Pawłem II na środowej audiencji generalnej, że Sobór pozostaje "niezawodną
busolą". Kulminacją obchodów rocznicy będzie czwartkowa inauguracja Roku Wiary w Kościele.

W przeddzień 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II Benedykt XVI powtórzył za Janem Pawłem II na środowej audiencji generalnej, że Sobór pozostaje "niezawodną busolą". Kulminacją obchodów rocznicy będzie czwartkowa inauguracja Roku Wiary w Kościele.

W katechezie, poświęconej znaczeniu Soboru Watykańskiego II i bogactwu jego nauczania, papież przypomniał, że Jan Paweł II postrzegał go jako wielkie dobrodziejstwo dla Kościoła XX wieku i "busolę", wskazującą drogę na progu nowego tysiąclecia.

Benedykt XVI przywołał również słowa Pawła VI, który zamykając Sobór Watykański II po trzech latach w roku 1965 mówił, że odbył się on w czasie, gdy świat "lansował idee materializmu, laicyzmu, zapominał o Bogu". Dodał, że soborowe dokumenty są busolą także w czasach obecnych i pozwolą "nawie Kościoła wypłynąć na otwarte morze, pośród burz lub fal spokojnych i cichych, aby płynąć bezpiecznie i dotrzeć do celu".

Papież podzielił się również swymi osobistymi wspomnieniami sprzed 50 lat mówiąc: "Byłem młodym profesorem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Bonn, a punktem odniesienia w wymiarze ludzkim i kapłańskim był dla mnie arcybiskup Kolonii, kardynał Joseph Frings. Zabrał on mnie na Sobór jako doradcę teologicznego, a potem zostałem mianowany ekspertem soborowym".

"Było to dla mnie wyjątkowe doświadczenie" - powiedział Benedykt XVI. Sobór nazwał "pięknym freskiem namalowanym pod kierunkiem Ducha Świętego". Wyraził przekonanie, że soborowe nauczanie jest "mocnym wezwaniem" do "ponownego odkrywania każdego dnia piękna wiary" i do jej "głębokiego poznania".

Zwracając się do Polaków Benedykt XVI powiedział: "Jutro, wspominając złoty jubileusz inauguracji Soboru Watykańskiego II, rozpoczniemy uroczyście Rok Wiary. Niech będzie on czasem ożywienia w sercach oczekiwań Ojców Soboru, by wszyscy ludzie mogli poznać Ewangelię i spotkać Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem".

Historycznym wydarzeniem środowej audiencji generalnej na Placu świętego Piotra było włączenie do używanych w jej trakcie języków także arabskiego. Ksiądz lektor po arabsku odczytał streszczenie katechezy, a papież udzielił w tym języku krótkiego błogosławieństwa. Watykan wyjaśnił, że w ten sposób Benedykt XVI chce okazać "zainteresowanie i wsparcie dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu".

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)