Notowania

wiadomości
09.10.2011 12:12

Benedykt XVI w Kalabrii: okrutna przestępczość wstrząsa tą ziemią

Benedykt XVI przebywający w Kalabrii na południu Włoch, odprawił w niedzielę mszę w mieście Lamezia Terme. W homilii papież mówił, że ziemia ta wstrząsana jest przez "okrutną przestępczość", co było aluzją do dominacji potężnej tamtejszej mafii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Benedykt XVI przebywający w Kalabrii na południu Włoch, odprawił w niedzielę mszę w mieście Lamezia Terme. W homilii papież mówił, że ziemia ta wstrząsana jest przez "okrutną przestępczość", co było aluzją do dominacji potężnej tamtejszej mafii.

W homilii, wygłoszonej podczas mszy na terenie strefy przemysłowej z udziałem ponad 40 tysięcy wiernych Benedykt XVI powiedział: "Wiem, że także w Lamezia Terme, tak, jak w całej Kalabrii, nie brakuje trudności, problemów, zmartwień".

"Kiedy przyjrzymy się temu pięknemu regionowi, stwierdzimy, że jest on terenem sejsmicznym nie tylko z geologicznego, ale także strukturalnego i społecznego punktu widzenia. To ziemia, na której problemy występują w formie ostrej i destabilizującej; ziemia, gdzie bezrobocie jest niepokojące, gdzie przestępczość, często okrutna, rani tkankę społeczną, ziemia, na której wciąż ma się poczucie sytuacji kryzysowej" - podkreślił papież.

"Na tę sytuację kryzysową wy Kalabryjczycy potrafiliście odpowiedzieć z niesłychaną gotowością i otwartością, z nadzwyczajną zdolnością do przyzwyczajenia się do niewygody" - dodał.

"Jestem pewien, że będziecie potrafili pokonać dzisiejsze trudności, by przygotować lepszą przyszłość" - stwierdził Benedykt XVI. Wezwał wiernych: "Nie ulegajcie nigdy pokusie pesymizmu i zamknięcia się w sobie. Odwołujcie się do zasobów waszej wiary i waszych zdolności ludzkich; podejmijcie wysiłek rozwoju współpracy, otoczenia opieką drugiego człowieka oraz wszelkiego dobra publicznego".

"Wytrwajcie w głoszeniu świadectwa wartości ludzkich i chrześcijańskich, tak głęboko zakorzenionych w wierze i w historii tej ziemi i jej ludności" - apelował papież. I dodał: "Nie lękajcie się żyć w wierze i głosić jej świadectwo w różnych warstwach społeczeństwa, w rozlicznych sytuacjach ludzkiej egzystencji. Macie wszystkie powody, by pokazać, że jesteście silni, pełni ufności i odważni, także dzięki światłu wiary i sile miłości".

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że aby stawić czoło "nowej rzeczywistości społecznej i religijnej, odmiennej niż w przeszłości i być może bardziej obciążonej trudnościami" potrzebne jest nowe zaangażowanie całego duchowieństwa i ewangelizacyjny zapał.

Od niedzieli strefa przemysłowa, w której odbyła się papieska msza, nosi imię Benedykta XVI.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jo/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz