Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI: wstąpienie Chorwacji do UE słuszne i konieczne

0
Podziel się:

Benedykt XVI powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego do
Zagrzebia, że spodziewane wstąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej jest "logiczne, słuszne i
konieczne". Papież przybył do Chorwacji w sobotę przed południem.

Benedykt XVI powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego do Zagrzebia, że spodziewane wstąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej jest "logiczne, słuszne i konieczne". Papież przybył do Chorwacji w sobotę przed południem.

Jak podały włoskie media, podczas krótkiej konferencji prasowej w samolocie Benedykt XVI podkreślił: "Można zrozumieć pewien sceptycyzm, gdy niewielki naród, taki jak chorwacki, wchodzi do już ukonstytuowanej Europy".

"Można zrozumieć uczucie strachu z powodu bardzo silnego centralistycznego biurokratyzmu i abstrakcyjnej kultury racjonalistycznej" - stwierdził Benedykt XVI pytany o sceptycyzm, jaki jest wyrażany w Chorwacji wobec przystąpienia tego kraju do Unii.

Papież wyraził przekonanie, że "tożsamość europejska przejawia się w różnicach kulturowych, które zbiegają się w wielkich wartościach chrześcijańskich".

Na lotnisku w Zagrzebiu Benedykta XVI powitał prezydent Chorwacji Ivo Josipović.

W przemówieniu papież mówił: "Pragnę w tej chwili nawiązać myślami do trzech wizyt duszpasterskich w Chorwacji, jakie złożył mój umiłowany poprzednik, błogosławiony papież Jan Paweł II i podziękować Bogu za długie dzieje wierności, łączącej wasz kraj ze Stolicą Apostolską".

"Możemy doliczyć się ponad trzynastu wieków silnych i szczególnych więzi, doświadczonych i umocnionych w okolicznościach niekiedy trudnych i bolesnych. Ta historia jest wymownym świadectwem miłości waszego narodu do Ewangelii i Kościoła" - stwierdził Benedykt XVI.

"Od początku wasz naród należy do Europy i wnosi do niej, w szczególny sposób, wkład wartości duchowych i moralnych, które przez stulecia ukształtowały życie codzienne i tożsamość osobistą oraz narodową jego dzieci"- dodał papież.

Ocenił następnie: "Wyzwania, wynikające ze współczesnej kultury, charakteryzującej się zróżnicowaniem społecznym, słabą stabilnością i naznaczonej indywidualizmem, który sprzyja wizji życia bez zobowiązań i nieustannemu poszukiwaniu +przestrzeni prywatnej+, wymagają pełnego przekonania świadectwa i śmiałego dynamizmu, by krzewić podstawowe wartości moralne, leżące u podstaw życia społecznego i tożsamości Starego Kontynentu".

"Dwadzieścia lat od ogłoszenia niepodległości i u progu pełnej integracji Chorwacji z Unią Europejską dawna i najnowsza historia waszego kraju może być powodem refleksji dla wszystkich innych narodów kontynentu, pomagając każdemu z nich i całej wspólnocie w zachowaniu i ożywianiu bezcennego wspólnego dziedzictwa wartości ludzkich i chrześcijańskich. Oby w ten sposób ten drogi naród, silny swoją bogatą tradycją, mógł przyczynić się do tego, by Unia Europejska w pełni doceniła takie bogactwo duchowe i kulturowe" - powiedział Benedykt XVI. Apelował do Chorwatów o "braterskie dzielenie się i solidarność społeczną".

Chorwacja zbliża się do zamknięcia rozmów członkowskich - niewykluczone, że stanie się to już w czerwcu lub w lipcu - co umożliwi jej wejście do UE w 2013 r. Według niedawnych sondaży poparcie dla UE osiągnęło w Chorwacji najniższy poziom od pięciu lat i wynosi tylko 44,6 proc, podczas gdy przeciwników wejścia Chorwacji do UE jest 41,8 proc.(PAP)

sw/ jo/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)