Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Berlusconi: Kadafi nie kontroluje sytuacji, niepewna przyszłość

0
Podziel się

#
szersza wypowiedź Berlusconiego
#

bEgfoUhx

# szersza wypowiedź Berlusconiego #

26.02. Rzym (PAP) - Premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział w sobotę, że "wydaje się, iż faktycznie (Muammar) Kadafi nie kontroluje już sytuacji w Libii". Mówił też o potrzebie zakończenia rozlewu krwi w tym kraju oraz niepewnej przyszłości Afryki Północnej.

Szef włoskiego rządu, uchodzący za największego sojusznika libijskiego przywódcy w Europie, oświadczył w przemówieniu na kongresie partii Republikanie w Rzymie: "Jeśli wszyscy będziemy zgodni, to możemy położyć kres rozlewowi krwi i wesprzeć naród libijski".

bEgfoUhz

Zdaniem Berlusconiego "przyszłość jest wielką niewiadomą". "W najbliższych miesiącach na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego możemy mieć, na co mamy nadzieję, kraje bardziej wolne i demokratyczne, ale możemy także znaleźć się w odległości kilku kilometrów (...) od niebezpiecznych ośrodków islamskiego integryzmu" - mówił włoski premier.

"Zmienia się scenariusz geopolityczny, a Włochy są w to zaangażowane. Nikt nie mógł przewidzieć tego, co stało się w Libii i tego, co wydarzyło się kilka tygodni wcześniej w Tunezji i Egipcie, nikt też nie może przewidzieć, co się jeszcze wydarzy" - ocenił Berlusconi i dodał: "Istnieje ryzyko kryzysu humanitarnego z koniecznością udzielenia pomocy dziesiątkom tysięcy ludzi".

Premier uznał za "przygnębiające" polemiki we Włoszech w szeregach opozycji, która krytykuje politykę rządu wobec Libii, a samego Berlusconiego za przyjacielskie kontakty z Kadafim.

W Libii trwa od połowy lutego krwawa rewolta przeciwko rządzącemu krajem od ponad 40 lat Kadafiemu. W starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło już kilka tysięcy osób.

bEgfoUhF

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

bEgfoUia
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)