Notowania

berlusconi
18.09.2009 07:45

Berlusconi: Lepiej byłoby wyjść szybko z Afganistanu

Premier Włoch w już w lipcu rozmawiał o tym z prezydentem USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

*Premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył, że dla wszystkich byłoby lepiej _ szybko wyjść _ z Afganistanu, i poinformował, że już w lipcu na szczycie G8 rozmawiał o tym z prezydentem USA Barackiem Obamą. *

Szef rządu odniósł się w ten sposób do postulatów wycofania włoskiego kontyngentu i dyskusji na temat sensu dalszej misji w Afganistanie, do jakich doszło po śmierci 6 włoskich żołnierzy w zamachu terrorystycznym w czwartek w Kabulu.

_ - Mamy wszyscy nadzieję na to, że będziemy mogli jak najszybciej zabrać do domu naszych chłopców _ - powiedział Berlusconi podczas rozmowy z włoskimi dziennikarzami po przybyciu na szczyt szefów państw i rządów UE.

Następnie włoski premier zastrzegł jednak: _ Nie ma na razie żadnej takiej idei, to jest problem międzynarodowy _. - _ Żaden kraj nie może sam zdecydować, bo zdradziłoby się zaufanie partnerów _ - oświadczył Berlusconi.

_ - Jesteśmy wszyscy przekonani - kontynuował premier - że lepiej dla wszystkich byłoby zakończyć szybko naszą znaczną obecność w Afganistanie, wzmocnioną na okres wyborów _.

_ - Rozmawiałem o tym z Obamą na G8. Przygotowujemy plan, który będzie tym szybszy, im skuteczniejsze będzie szkolenie afgańskich sił porządkowych, jakie zdołamy przeprowadzić _ - wyjaśnił premier Włoch.

Wcześniej przeciwko kontynuowaniu misji włoskich wojsk wypowiedział się minister do spraw reform, lider koalicyjnej Ligi Północnej Umberto Bossi. - _ Mam nadzieję, że na Boże Narodzenie wszyscy będą mogli wrócić do domu _ - oznajmił Bossi. I ocenił: _ Misja w Afganistanie wyczerpała się _.

* [ **Afganistan**: Kolejny zamach. Są ofiary ]( http://news.money.pl/artykul/afganistan;kolejny;zamach;sa;ofiary,5,0,534533.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: berlusconi, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz