Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 16:04

Bernanke: kraje z niedowartościowanymi walutami powinny pozwolić na ich umocnienie

Kraje z niedowartościowanymi walutami powinny pozwolić na ich umocnienie- powiedział przewodniczący Amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke, w trakcie odbywającego się w Paryżu szczytu G20.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kraje z niedowartościowanymi walutami powinny pozwolić na ich umocnienie- powiedział przewodniczący Amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke, w trakcie odbywającego się w Paryżu szczytu G20.

Jak dodał, z kolei kraje z dużymi deficytami handlowymi powinny zmniejszać wydatki publiczne, co powinno umożliwić przywrócenie równowagi w światowym handlu i zapobiec powstaniu kolejnego kryzysu finansowego.

"Utrzymywanie niedowartościowanych walut przez niektóre kraje przyczyniło się do powstania modelu wydatków globalnych, który jest niezbalansowany i nie do utrzymania" - powiedział Bernanke.

"Kraje te będą musiały umożliwić kursom wymiennym swoich walut lepsze odzwierciedlanie fundamentów rynkowych i zwiększyć swoje wysiłki w celu zastąpienia roli jaką odgrywa eksport w ich gospodarkach przez popyt wewnętrzny" - dodał.

W swoim wystąpieniu Bernanke bronił decyzji Fedu o wprowadzeniu dodatkowego programu luzowania ilościowego. Jednocześnie jednak przyznał, że istnieją obawy, że luzowanie polityki monetarnej w gospodarkach rozwiniętych zwiększa przepływy kapitałowe na rynki wschodzące, doprowadzając do wzrostu inflacji w tych krajach i zwiększając prawdopodobieństwo powstania bańki inwestycyjnej na rynkach.

Kraje z dużymi deficytami handlowymi powinny starć się zwiększać oszczędności, co powinno obejmować "przywrócenie bardziej zrównoważonej trajektorii finansom publicznym" - zaapelował Bernanke.

Działania te umożliwiłyby zbalansowanie światowego handlu oraz przepływów inwestycyjnych pomiędzy krajami - ocenił szef Fedu. (PAP)

wst/ jtt/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz