Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez wiz do UE z Serbii, Macedonii i Czarnogóry

0
Podziel się:

Mieszkańcy Serbii, Czarnogóry i Macedonii świętowali w nocy z piątku na
sobotę zwolnienie ich z konieczność posiadania wiz przy wjeździe do Unii Europejskiej. Traktują to
jako powrót Bałkanów do "rodziny europejskiej".

Mieszkańcy Serbii, Czarnogóry i Macedonii świętowali w nocy z piątku na sobotę zwolnienie ich z konieczność posiadania wiz przy wjeździe do Unii Europejskiej. Traktują to jako powrót Bałkanów do "rodziny europejskiej".

Zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli tych krajów, udających się na pobyt maksymalnie na 90 dni, do 25 krajów strefy Schengen weszło w życie w nocy z piątku na sobotę.

"To działa! Obywatele serbscy mogą naprawdę przekraczać granicę bez wiz" - wykrzyknął przed kamerą telewizji publicznej RTS szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić w chwilę po północy na granicy z Węgrami.

"O to walczyliśmy. Zajęło nam to 20 lat, ale lepiej późno niż wcale - dodał Jeremić. - Od dziś Serbia jest o wiele bliżej Europy, niż była wczoraj".

We wspólnej deklaracji opublikowanej w piątek ministrowie spraw wewnętrznych Serbii, Czarnogóry i Macedonii - Ivica Daczić, Ivan Brajović i Gordana Jankułowska - ocenili, że obywatele ich krajów po zniesieniu wiz w większym stopniu przynależą teraz do "rodziny europejskiej", a zniesienie obowiązku wizowego daje "silną zachętę do zbliżenia się zachodnich Bałkanów do Unii.

W Skopje, gdzie tysiące ludzi wieczorem w piątek pomimo wyjątkowego zimna tańczyło z radości w centrum, premier Macedonii Nikoła Grujevski powitał "historyczną chwilę".

Dla podkreślenia symbolicznego kresu ery izolacji Serbii, Czarnogóry i Macedonii w krajach tych zorganizowano koncerty, całonocne zabawy i pokazy ogni sztucznych.

Serbowie, Czarnogórcy i Macedończycy przez 40 lat mogli podróżować bez wiz do Europy Zachodniej jako obywatele ówczesnej federacji jugosłowiańskiej. Obowiązek wizowy wprowadzono, gdy w 1991 roku Jugosławia zaczęła się rozpadać.

Spośród państw, powstałych po rozpadzie federacji jugosłowiańskiej, UE jako pierwsze wyłączyła z obowiązku wizowego Słowenię, która dziś jest członkiem Unii, a następnie Chorwację. Na razie obowiązek wizowy UE utrzymała wobec Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, zapowiadając ponowny przegląd sytuacji w przyszłym roku.(PAP)

klm/ kar/

5347697, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)