Notowania

samoloty
02.12.2012 10:01

Bezzałogowy samolot badawczy pomoże wrocławskim naukowcom

Maszyna pozwala na seryjne wykonywanie zdjęć lotniczych. pomoże m.in. w monitoringu stanu rzek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rezo / Polaris/East News)

Bezzałogowy samolot pozwalający na seryjne wykonywanie zdjęć lotniczych będzie wykorzystywany przez pracowników Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Maszyna pomoże m.in. w monitoringu stanu rzek.

Jak poinformował kierownik Zakładu Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Tomasz Niedzielski, wyposażony w specjalistyczny sprzęt samolot pozwala m.in. na wykonywanie serii zdjęć lotniczych, które po przetworzeniu pozwolą na wygenerowanie tzw. ortofotomapy oraz na wykonanie numerycznego modelu, który przybliży rzeczywiste wysokości na danym obszarze.

Rozpiętość skrzydeł samolotu wynosi 80 cm; jest on wyposażony m.in. w elektroniczne systemy oparte na nawigacji satelitarnej, które umożliwiają monitoring parametrów lotu i ich ewentualna zmianę w trakcie trwania badań. _ - Gwarantuje to zachowanie precyzyjnej trajektorii lotu przez całą misję i ma kluczowe znaczenie dla automatycznego pilotażu, także przy wykonywaniu manewrów startu i lądowania _ - tłumaczył Niedzielski.

Samolot napędzany jest silnikiem elektrycznym, a w powietrzu może się utrzymywać przez ok. 30 minut. - _ Dzięki jego małej masie i niewielkim rozmiarom możemy często powtarzać obserwacje, organizując loty w tych samych obszarach. Daje nam to możliwość zapisu zmian pewnych cech środowiska zarówno w czasie, jak i w przestrzeni _ - dodał kierownik.

Sprzęt będzie wykorzystywany m.in. do stałego monitoringu rzek z powietrza, a obserwacje te wesprą przygotowywany przez Niedzielskiego nowy system prognozowania hydrologicznego. Badania z udziałem samolotu będą regularnie powtarzane, a najbliższe zaplanowane zostały na 18 grudnia i odbędą się w Kotlinie Kłodzkiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Lotniska w Polsce. Do Łodzi wracają połączenia lotnicze do Edynburga, Mediolanu i Bristolu Od wiosny przyszłego roku z łódzkiego lotniska będzie można ponownie polecieć do Edynburga, Mediolanu i Bristolu - poinformowała rzeczniczka Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta Ewa Bieńkowska.
Wielki koncern zagrożony bankructwem Decyzja miała zapaść do północy, jednak została odłożona ze względu na przeciągające się negocjacje ze związkami.
Ten kraj stoi flotą lotniczą. Ma najwięcej lotnisk Światowym liderem w liczbie lotnisk są Stany Zjednoczone, które mają ich... 5194.
Tagi: samoloty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz