Notowania

wiadomości
27.06.2013 11:44

BGK: 60 mln zł na poręczenia kredytów i pożyczek dla firm

Blisko 600 firm z Mazowsza będzie mogło ubiegać się o poręczenia kredytów i pożyczek z unijnego programu Jeremie m.in. na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności gospodarczej - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Na ten cel przeznaczono 60 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Blisko 600 firm z Mazowsza będzie mogło ubiegać się o poręczenia kredytów i pożyczek z unijnego programu Jeremie m.in. na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności gospodarczej - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Na ten cel przeznaczono 60 mln zł. *

BGK poinformował, że mikro-, mali i średni przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego będą mogli starać się o poręczenia od czwartku.

BGK zwrócił uwagę, że program Jeremie jest skierowany głównie do firm, które rozpoczynają działalność gospodarczą, nie posiadają historii kredytowej oraz zabezpieczeń o wystarczającej wartości. Poręczenia mają zabezpieczać spłatę zobowiązań przedsiębiorcy, który uzyskał kredyt lub pożyczkę w instytucji finansowej. Wysokość poręczeń ma zależeć od wartości wnioskowanego kredytu. Maksymalna kwota poręczenia może wynieść nawet 1 mln zł.

BGK poinformował, że oprocentowanie pożyczek jest ustalane przez pośredników finansowych; w niektórych przypadkach wynosi tylko 2 procent, co według BGK, jest bardzo atrakcyjną ofertą w porównaniu z kredytem bankowym. Maksymalna wartość pożyczki, o jaką mogą ubiegać się firmy, wynosi 500 tys. zł, a maksymalny czas, na jaki można otrzymać pożyczkę, to 5 lat z sześciomiesięczną karencją w spłacie. Poręczenie w ramach programu obowiązuje nawet do 75 miesięcy.

Jak zaznaczył BGK, pożyczki i poręczenia z inicjatywy Jeremie muszą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej, w tym m.in. na jej rozpoczęcie, rozbudowę czy rozszerzenie. Chodzi m.in. o wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych, zakup wyposażenia związanego z celem przedsięwzięcia oraz tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy.

Aby skorzystać z programu, wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, prowadzić ją lub posiadać siedzibę na terenie województwa mazowieckiego. Wsparcie nie może być przeznaczone m.in. na: pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, spłatę pożyczek i kredytów czy zobowiązań publiczno-prawnych.

Firmy z Mazowsza mogą starać się o poręczenie kredytów i pożyczek w Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz w oddziałach FM Banku SA. Pożyczek ma udzielać Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA. BGK, jako menedżer Funduszu Powierniczego Jeremie województwa mazowieckiego planuje podpisać jeszcze ok. dziesięciu umów z pośrednikami finansowymi.

Inicjatywa Jeremie jest prowadzona przez BGK w sześciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim i mazowieckim. Do tej pory wsparcie trafiło do ponad 11,5 tys. firm.

Inicjatywa Jeremie (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne Europejskie Zasoby dla MSP) to mechanizm finansowania rozwoju przedsiębiorstw mikro, małych i średnich, wprowadzony przez Komisję Europejską w perspektywie finansowej 2007-2013. Umożliwia przeznaczenie części środków unijnych przyznanych państwom członkowskim i regionom UE w ramach Polityki Spójności na instrumenty zwrotnego finansowego wsparcia mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. (PAP)

dol/ mki/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz