Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BGK: Pierwsza umowa dot. finansowania inwestycji w Kazachstanie

0
Podziel się

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał pierwszą umowę dotyczącą tzw.
finansowania projektowego inwestycji w Kazachstanie - poinformował w czwartek na konferencji
prasowej prezes BGK Tomasz Mironczuk.

bEhETBqZ

*Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał pierwszą umowę dotyczącą tzw. finansowania projektowego inwestycji w Kazachstanie - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes BGK Tomasz Mironczuk. *

Umowa podpisana w ramach Rządowego Programu Wspierania Eksportu dotyczy finansowania budowy hotelu apartamentowego w Kazachstanie. Kredyt został udzielony inwestorowi - kazachskiej spółce Astra Residence LLP. Generalnym wykonawcą inwestycji realizowanej w formule "pod klucz" jest polska firma Budmex.

Mironczuk nie ujawnił wartości kontraktu, tłumacząc, że wiąże go tajemnica bankowa. Poinformował, że to pierwsza umowa dotycząca tzw. finansowania projektowego w Kazachstanie. Wyjaśnił, że w takiej formule kredytowania bank nie posiłkuje się majątkiem inwestora, tylko bazuje na tym, że zrealizowany projekt wygeneruje spłatę kredytu.

bEhETBrb

"To wyższa szkoła jazdy w finansach. Plusem jest to, że wykonawca jest Polski, materiały też w ponad 50 proc. będą z Polski. (...) Kolejne projekty (związane z inwestycjami w Kazachstanie - PAP) są w przygotowaniu" - powiedział dziennikarzom prezes. Dodał, że w Kazachstanie planowane są m.in. kolejne budowy mieszkaniowe czy budowa fabryki maszyn rolniczych.

Naczelnik wydziału rynków wschodnich w Ministerstwie Gospodarki Aleksander Milota mówił, że Kazachstan jest największym polskim partnerem w Azji Centralnej. Wyjaśnił, że w kryzysowym 2009 r., gdy polski eksport na Wschód spadł o prawie 30 proc., eksport do Kazachstanu wzrósł o 2 proc.

"Sektor budowlany jest rzeczywiście jednym z priorytetów w możliwości współpracy" - powiedział. Dodał, że Kazachstan jest członkiem unii celnej z Rosją i Białorusią, co w sumie stanowi rynek 170 mln osób.

Z informacji BGK wynika, że apartamentowiec, którego finansowanie jest przedmiotem kontraktu, ma powstać w mieście Atyrau - ośrodku wydobywczo-przetwórczym ropy naftowej nad Morzem Kaspijskim. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 18 miesięcy, a spłata finansowania ma potrwać 5,5 roku.

bEhETBrh

Kredyt dla Astra Residence został udzielony w formule "Kredytu dla nabywcy w ramach ochrony ubezpieczeniowej KUKE". W ramach takiego finansowania Bank udziela spółce kredytu stanowiącego do 85 proc. kwoty kontraktu.

Apartamenty wybudowane przez Budmex będą przeznaczone na wynajem długoterminowy dla kadry menadżerskiej wyższego szczebla międzynarodowych oraz kazachskich firm z branży naftowo-gazowej działających w Atyrau.

Firma Budmex od 2007 roku działa na terenie Uzbekistanu. W sezonie budowlanym zatrudnia do 500 specjalistów m.in. z Polski. Od momentu założenia zbudowała m.in. sportowy kompleks w Taszkencie oraz kompleks basenów.

Mironczuk powiedział, że do tej pory BGK finansował projekty w Rosji, na Białorusi, w Serbii i Chile. Od maja ubiegłego roku, od kiedy BGK finansuje eksport, bank sfinansował kontrakty o wartości ponad 400 mln zł. "Tym kontraktem dochodzimy do poziomu 500 mln zł, a w przygotowaniu mamy w sumie kontrakty na dwa miliardy euro" - poinformował.

bEhETBri

Dodał, że w tym roku BGK powinien sfinansować eksport wart dalsze 400-500 mln zł, co na koniec roku powinno dać ok. 900 mln zł. W przyszłości "portfel kredytów powinien się wypełniać kwotą ok. 500 mln zł rocznie" - powiedział.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest państwową instytucją finansową specjalizującą się w obsłudze sektora finansów publicznych. Wspiera państwowe programy społeczno-gospodarcze oraz samorządowe programy rozwoju regionalnego. Bank zarządza środkami kilku funduszy celowych oraz wieloma programami rządowymi. Bank prowadzi też działalność komercyjną na rynku korporacyjnym i detalicznym. (PAP)

mmu/ pad/

bEhETBrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)