Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Andrzej Poczobut wyszedł z aresztu

0
Podziel się

Andrzej Poczobut, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i działacz nieuznawanego
przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi (ZPB) wyszedł w piątek z aresztu w Mińsku,
gdzie odbywał 15 dni aresztu administracyjnego - powiedział PAP rzecznik ZPB Igor Bancer.

bEhFawPp

Andrzej Poczobut, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i działacz nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi (ZPB) wyszedł w piątek z aresztu w Mińsku, gdzie odbywał 15 dni aresztu administracyjnego - powiedział PAP rzecznik ZPB Igor Bancer.

PAP nie udało się skontaktować z Poczobutem. Jak przekazał Igor Bancer, dziennikarza "GW" wywieziono samochodem z aresztu i wypuszczono w centrum Mińska. Ocenił, że Poczobut jest w dobrym stanie ducha.

Działacz ZPB został skazany przez sąd w Mińsku 11 lutego na 15 dni aresztu administracyjnego za "aktywny udział" w manifestacji opozycji w białoruskiej stolicy 19 grudnia 2010 roku, w wieczór po wyborach prezydenckich. Wyrok wydała sędzia Natalia Protosowickaja, znajdująca się na liście przedstawicieli Białorusi objętych sankcjami wizowymi UE. Poczobut argumentował podczas procesu - kolejnego, który mu wytoczono w związku z demonstracją - że podczas wiecu wykonywał pracę dziennikarską.

bEhFawPr

Zaniepokojenie skazaniem Poczobuta wyraził prezydent RP Bronisław Komorowski. 13 lutego Rada Naczelna ZPB ogłosiła list otwarty, w którym zwróciła się do Komorowskiego, "by zabrał głos" w sprawie Poczobuta, a także w sprawie działań wobec "innych członków organizacji".

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/

bEhFawPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)