Notowania

wiadomości
20.03.2011 11:10

Białoruś: Baranowicze obchodzą Światowy Dzień Wróbla

Białoruskie Baranowicze obchodzą w niedzielę Światowy Dzień Wróbla. Mieszkańcy mogą obejrzeć wystawę fotograficzną, zrobić z papieru figurkę ptaka i udekorować nią stojący w centrum miasta pomnik wróbla.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Białoruskie Baranowicze obchodzą w niedzielę Światowy Dzień Wróbla. Mieszkańcy mogą obejrzeć wystawę fotograficzną, zrobić z papieru figurkę ptaka i udekorować nią stojący w centrum miasta pomnik wróbla. *

Miejscowa gazeta Intex-Press przypomina, że 20 marca w wielu krajach odbywa się święto tego ptaka, którego populacja na świecie obecnie się zmniejsza. "Celem obchodów Dnia Wróbla jest zwrócenie uwagi na miejską ornitofaunę jak najszerszej części społeczeństwa, które powinno zastanowić się nad problemami ekologicznymi środowiska" - tłumaczy gazeta.

"Wróbel domowy - to jeden z najbliższych skrzydlatych sąsiadów człowieka. W ciągu tysięcy lat wspólnego życia pojawiły się nawet u nas wspólne cechy charakteru - wróble, jak i ludzie, bywają odważne lub płochliwe, chytre lub bezpośrednie (...). My dawaliśmy wróblom schronienie pod strzechami chat, dokarmialiśmy je, a one ratowały nas przed szkodnikami i przez cały rok obdarowywały nas niezapomnianym szczebiotem" - dodaje baranowickie wydanie.

W 2003 roku, kiedy wróbel domowy został ogłoszony na Białorusi ptakiem roku, w Baranowiczach postawiono mu pomnik. Jak podkreśla Intex-Press, dziś wróbla można nazwać nieoficjalnym symbolem tego miasta.

Niedzielne obchody, zainicjowane przez organizację Ochrona Ptaków Ojczystych, zakończą się wspólnym zdjęciem pod pomnikiem.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ mw/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz