Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Łukaszenka: z Rosją mamy jeden naród, ale z UE - handel

0
Podziel się

Ukraina) - Prezydent Białorusi Alaksandr
Łukaszenka przyznał, że jego kraj ma "jeden naród" z Rosją, ale
zarzucił jej, że nie kupuje białoruskich towarów. Wskazał, że
połowę handlu zagranicznego Białorusi stanowią obroty z Unią
Europejską.

bEjbcglN

Ukraina) - Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przyznał, że jego kraj ma "jeden naród" z Rosją, ale zarzucił jej, że nie kupuje białoruskich towarów. Wskazał, że połowę handlu zagranicznego Białorusi stanowią obroty z Unią Europejską.

W piątek agencja Interfax-Ukraina opublikowała fragmenty wywiadu, którego Łukaszenka udzielił mediom rosyjskim.

Białoruski prezydent obwinił w nim Rosję, że "faktycznie zamknęła" swój rynek dla tanich białoruskich towarów, zmuszając ją do poszukiwania innych rynków. Według niego te działania doprowadziły do obniżenia dwustronnego handlu z 85 do 47 proc.

bEjbcglP

Łukaszenka dodał, że Białoruś musi eksportować swoją produkcję po to, by móc zapłacić za rosyjski gaz i ropę. "Jeśli nas wypchniecie stąd z produkcją, po prostu nie będziemy mogli płacić" - ostrzegł.

Mówiąc zaś o Unii Europejskiej prezydent wskazał: "Mamy tam połowę obrotu towarowego. Czy chcecie powiedzieć, że powinienem zlekceważyć tę połowę?".

Łukaszenka zapewnił, że Białoruś nie rozpatruje udziału w unijnym Partnerstwie Wschodnim jako alternatywy dla państwa związkowego z Rosją. Jednak Białorusini są zainteresowani zbliżeniem z UE - jak zauważył - m.in. z powodu możliwości obniżenia cen wiz wjazdowych do UE. Dodał, że Partnerstwo Wschodnie przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu.

Według Łukaszenki Rosja i Białoruś to "jeden naród". "Myślimy jak Rosjanie (...), żyjemy, jak oni. Mamy wspólne wartości" - przekonywał.

bEjbcglV

Zarzucił jednak Moskwie, że uzależnia przyznanie Mińskowi 500 mld dolarów kredytu od uznania przez niego niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. "Sami zdecydujemy" - zastrzegł Łukaszenka dodając: "ale rozumiemy, że dla Rosji to uznanie nie byłoby czymś zbędnym". (PAP)

awl/ ap/

int.

bEjbcgmq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)