Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś: MSZ: dochodzi do upolitycznienia Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Zdaniem MSZ Białorusi w projekcie Partnerstwa Wschodniego dochodzi do pewnego
upolitycznienia i wysuwania "nieuzasadnionych żądań", co - według Mińska - zaszkodzi tej
inicjatywie.

Zdaniem MSZ Białorusi w projekcie Partnerstwa Wschodniego dochodzi do pewnego upolitycznienia i wysuwania "nieuzasadnionych żądań", co - według Mińska - zaszkodzi tej inicjatywie.

Rzecznik MSZ Andrej Sawinych powiedział o tym w czwartek, w dniu rozpoczęcia w Warszawie szczytu PW. Delegacji białoruskiej na tym spotkaniu będzie przewodniczył ambasador w Polsce Wiktar Gajsionak. Zabraknie szefa MSZ Siarhieja Martynaua, którego zapraszała Polska jako organizator szczytu.

"Ideę stworzenia PW przyjęliśmy bardzo pozytywnie. Imponowały nam zasady, na których planowano je tworzyć - wzajemnego zainteresowania, konstruktywnego dialogu, równoprawnego angażowania wszystkich uczestników w kształtowanie działalności programu" - powiedział rzecznik MSZ na spotkaniu z dziennikarzami.

Sawinych przypomniał, że Białoruś interesowały szczególnie perspektywy współpracy regionalnej i paneuropejskiej w sferze handlu, zarządzania granicami, czy energetyki.

"Tym niemniej, dzisiaj widzimy, że dochodzi do pewnego upolitycznienia i odejścia od zasad ogłoszonych wcześniej i wysuwane są nieuzasadnione żądania" - oznajmił rzecznik. W jego ocenie, te tendencje "zaszkodzą Partnerstwu Wschodniemu jako poważnej inicjatywie subregionalnej".

Zaznaczył, że to stanowisko strona białoruska przedstawiała już wcześniej.

Sawinych pytany o powody nieprzyjęcia zaproszenia na szczyt przez ministra Martynaua odpowiedział, że Białoruś "ma suwerenne prawo do samodzielnego określania formy udziału we wszelkich przedsięwzięciach". Dodał, że szef MSZ Białorusi jest w Nowym Jorku, gdzie uczestniczy w pracach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Martynau nie znajduje się na liście przedstawicieli władz Białorusi objętymi sankcjami UE. Polska zabiegała o udział Białorusi w szczycie PW na najwyższym możliwym szczeblu.

Dwudniowe spotkanie w Warszawie oficjalnie rozpocznie się w czwartek wieczorem od uroczystej kolacji w Centrum Nauki Kopernik. Dwie sesje plenarne odbędą się w piątek rano.

W czwartek przywódcy państw UE oraz krajów PW mają potwierdzić poparcie dla rozwoju projektu PW i uznać "europejskie aspiracje" wschodnich sąsiadów Unii. Wśród ponad 30 przywódców będą m.in. kanclerz Niemiec, premierzy Francji i Hiszpanii, prezydent Litwy.

W zrzeszającym wschodnich sąsiadów UE Partnerstwie Wschodnim prócz Białorusi uczestniczą: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Cztery z tych państw prócz Mołdawii będą reprezentować na szczycie ich prezydenci, Mołdawię - premier.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ keb/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)