Notowania

białoruś
19.12.2010 15:57

Białoruś: Niaklajeu oddał nieważny głos, skreślając Łukaszenkę

Jeden z opozycyjnych kandydatów na prezydenta Białorusi Uładzimir Niaklajeu oddał w niedzielę nieważny głos, przekreślając na liście do głosowania nazwisko Alaksandra Łukaszenki. Oświadczył, że powinny odbyć się nowe wybory, bez urzędującego prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeden z opozycyjnych kandydatów na prezydenta Białorusi Uładzimir Niaklajeu oddał w niedzielę nieważny głos, przekreślając na liście do głosowania nazwisko Alaksandra Łukaszenki. Oświadczył, że powinny odbyć się nowe wybory, bez urzędującego prezydenta.

"Pierwsze, co robię, to wykreślam czarnym flamastrem nazwisko jednego z kandydatów: Alaksandra Łukaszenki" - oznajmił Niaklajeu w lokalu wyborczym w dzielnicy na obrzeżach Mińska. Skreślił nazwisko białoruskiego prezydenta na oczach dziennikarzy.

Zapowiedział, że jego zwolennicy przyjdą wieczorem na stołeczny Plac Październikowy. "Pójdziemy na plac po to (...), żeby były nowe wybory - bez Łukaszenki, dlatego że z dyktaturą żadne wybory nie są możliwe" - mówił lider kampanii obywatelskiej "Mów Prawdę!".

Niaklajeu wskazał, że w niedzielę zatrzymany został Michał Paszkiewicz, który jest jego mężem zaufania. "To nie po prostu aktywista, członek kampanii +Mów Prawdę!+, nie po prostu członek grupy inicjatywnej - to mąż zaufania kandydata na prezydenta. Wskażcie mi taki demokratyczny kraj - a Łukaszenka mówi, że Białoruś jest krajem demokratycznym - gdzie w dniu wyborów, równolegle z głosowaniem, zatrzymywani są z powodów politycznych mężowie zaufania kandydatów na prezydenta?" - mówił.

"I te wybory są prawdziwe, sprawiedliwe i wolne? I te wybory zamierzają uznać?" - pytał retorycznie. Wymieniał też nazwiska innych działaczy opozycji zatrzymanych w ostatnich dniach.

Niaklajeu ponownie zapewnił, że planowany na wieczór wyborczy wiec na Placu Październikowym będzie pokojowy. "Nikt nie ma zamiaru detonować tam żadnych paczek, wszczynać powstania zbrojnego. Przyjdziemy na plac, by żądać nowych wyborów bez Łukaszenki" - wyjaśnił.

Na karcie do głosowania napisał hasło: "Nowe wybory bez Łukaszenki", następnie podpisał, postawił datę i zapowiedział, że zrobione zostaną kopie.

"To jedyne żądanie, z jakim będziemy dalej iść w walce o nową niepodległą, demokratyczną Białoruś" - dodał. Zapowiedział, że po wyborach powstanie ruch pod tym hasłem, do którego zaproszone będą wszystkie białoruskie partie polityczne i ruchy społeczne.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ cyk/ kar/

Tagi: białoruś, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz