Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś nie chce powrotu ambasadorów UE. "Za wcześnie"

0
Podziel się:

Białoruś nie uznała ambasadorów państw unijnych ze persona non grata, ale uważa, że ich powrót do Mińska byłby przedwczesny.

Białoruś nie chce powrotu ambasadorów UE. "Za wcześnie"
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bEUgEuGd

Białoruś nie uznała ambasadorów państw unijnych ze persona non grata, ale uważa, że ich powrót do Mińska byłby przedwczesny - oświadczył rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych, którego cytuje państwowa agencja BiełTA.

Na zdjęciu prezydent Białorusi, Aleksand Łukaszenka

Komentując informację na kanale Euronews, gdzie mowa jest o uznaniu ambasadorów za persona non grata, Sawinych oznajmił: _ To zupełne przeinaczanie faktów i niedokładne określenie sytuacji. Kraje UE z własnej inicjatywy odwołały swoich ambasadorów _. Zaznaczył jednak, że _ zważywszy na podjętą przez UE decyzję, w obecnych warunkach powrót ambasadorów byłby przedwczesny _.

bEUgEuGf

_ - Kiedy Unia Europejska znajdzie drogę do konstruktywnego dialogu, będziemy gotowi przyjąć w Mińsku ambasadorów państw UE, gdzie mogą zająć się swoimi bezpośrednimi obowiązkami dyplomatycznymi, a mianowicie pracą nad umacnianiem dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi krajami _ - dodał Sawinych.

Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE przyjęli wczoraj nowe sankcje wobec reżimu Białorusi, w tym decyzję o zamrożeniu aktywów 29 firm, należących do trzech oligarchów, wspierających rządy prezydenta Alaksandra Łukaszenki. W przyjętej deklaracji ministrowie zapowiedzieli wprowadzanie kolejnych sankcji, _ dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni _. Jednocześnie zadeklarowali, że będą ułatwiać podróże do UE zwykłych obywateli Białorusi i obniżać koszty wiz.

Białoruskie MSZ oznajmiło, że w związku z tą decyzją nie widzi konieczności przebywania na terytorium Białorusi odwołanych ambasadorów unijnych i zapowiedziało _ w odpowiedzi kompleks posunięć _.

Po poprzednim poszerzeniu sankcji przez UE, 28 lutego, kiedy to ministrowie ds. europejskich państw UE zatwierdzili zakaz wjazdu do Unii oraz zamrożenie aktywów 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego, władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby udali się na konsultacje, oraz wezwały swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska. W odpowiedzi wszystkie kraje UE podjęły decyzję o wycofaniu swych ambasadorów z Mińska na konsultacje.

bEUgEuGl
O stosunkach Białorusi w Unią czytaj w Money.pl
Chcą surowszych sankcji. Przeszkadza biznes Na czarną listę wpisanych ma być 29 białoruskich firm należących do trzech biznesmenów, którzy wspierają prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.
Białoruś twardo: "Z nami to nie przejdzie" - _ Nie dochodzi do żadnego palenia mostów. Wcześniej czy później siądziemy do stołu rozmów _ - oznajmił rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Tak karzą biznesmenów za poparcie dla reżimu Ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego.
bEUgEuGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)