Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Rozpoczął się kolejny proces ws. 19 grudnia

0
Podziel się

W Mińsku ruszył we wtorek kolejny proces uczestnika opozycyjnej demonstracji w
Mińsku w wieczór po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku. 20-letni Mikita Lichawid, działacz
opozycyjnego Ruchu "O Wolność" jest oskarżony o udział w masowych zamieszkach.

bEglaxlx

W Mińsku ruszył we wtorek kolejny proces uczestnika opozycyjnej demonstracji w Mińsku w wieczór po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku. 20-letni Mikita Lichawid, działacz opozycyjnego Ruchu "O Wolność" jest oskarżony o udział w masowych zamieszkach.

Grozi za to od trzech do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Według aktu oskarżenia Lichawid niszczył drzwi wejściowe do budynku rządu w trakcie demonstracji. 20-latek przyznał się do winy częściowo - przyznał, że uderzał w drewniane osłony, znajdujące się za wybitymi szybami w drzwiach budynku.

bEglaxlz

Tak jak na poprzednich rozprawach, oskarżony siedzi w drewnianej klatce. Na początku procesu sędzia odrzuciła wnioski adwokata o wypuszczenie Lichawida z aresztu i zastosowanie innego środka zapobiegawczego.

Na sali cztery spośród sześciu ław zajmują milicjanci poszkodowani w trakcie demonstracji - około 30 osób. Według Radia Swaboda brali oni udział jako poszkodowani również w poprzednich procesach. Na sali są też obrońcy praw człowieka oraz przedstawiciel ambasady Szwecji.

19 grudnia na Placu Niepodległości w Mińsku demonstranci kwestionowali oficjalne wyniki wyborów, według których niemal 80 proc. głosów zdobył ubiegający się o czwartą kadencję prezydencką Alaksandr Łukaszenka. Doszło do ataku na drzwi budynku rządu - według opozycji była to prowokacja. Siły specjalne milicji rozbiły wiec. W areszcie znaleźli się kandydaci i działacze opozycji, którym władze zarzucają organizację masowych zamieszek i udział w nich. Według obrońców praw człowieka zarzuty postawiono łącznie 38 osobom. Odbyły się pierwsze procesy, w których wszystkie wyroki były skazujące; cztery osoby skazano na 3 do 4 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

bEglaxlF

awl/ ro/

bEglaxma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)